Alarmující eskalace: Švédské gangy vyzbrojené jako armáda, terorismus hrozí zhoršením

2023 12.11
Švédsko čelí nevídané vlně násilí a gangu vyzbrojených na úrovni armády. I když došlo k poklesu násilných činů, situace se může rychle zhoršit. Experti varují, že stát není pod kontrolou a terorismus se může zhoršit kvůli konfliktům mezi gangu a zatčením klíčových členů. 

V poslední době Švédsko zažilo bezprecedentní vlnu násilí. Města se potýkala s vraždami, výbuchy, požáry a střelbami, které se střídaly jeden za druhým. Oběťmi se stali nejen členové gangů, ale i nevinní civilisté a příbuzní gangsterů. Avšak nedávné zatčení významných členů gangů v zahraničí, včetně pěti mužů v Tunisku, vedlo k dočasnému poklesu násilných činů.

Policie rozděluje členy gangů do dvou kategorií: A-aktéři jsou strategičtí vůdci, zatímco B-aktéři mohou být potenciálními násilníky. Nedávno byli zatčeni jednotlivci z obou skupin, což vedlo k dočasnému poklesu násilí. Nicméně, s prázdnými místy po zatčených vůdcích se objevují nové skupiny a jednotlivci, kteří chtějí převzít kontrolu, což může situaci zhoršit.

Jale Poljarevius, šéf tajné služby pro policejní region Mitt, varuje, že současné klidné období může být jen dočasné. "Konflikty mohou eskalovat a situace se může rychle zhoršit," říká. Poljarevius zdůrazňuje potřebu udržet disciplínu v policejních řadách a soustředit se na dlouhodobé cíle, včetně předcházení rekrutace do gangů a podpory opuštění gangu.

Švédsko nyní stojí před nelehkou výzvou: jak řešit krátkodobé násilí, aniž by se ztratil zřetel na dlouhodobé cíle a prevenci. Pokud se noví členové gangů chopí příležitosti, hrozí další eskalace násilí a nestability.