CV90 | Zbrojní zakázky mezi Švédskem a Českem jsou pro prokorupční a netransparentní

2023 14.05
Ministerstvo obrany jedná o nabídce na 210  pásových obrněných vozidel pěchoty CV90  za přibližně 52 miliard korun, kterou zaslala do Prahy v únoru švédská společnost BAE Systems. Ministryně Jana Černochová (ODS) chce smlouvu o nákupu obrněnců pro české vojáky podepsat do konce května, resort ale zatím podrobnosti nabídky kvůli probíhajícím jednáním tají. Pokud jde o finance, jde o největší nákup v moderních dějinách českých ozbrojených sil.

Zbrojní zakázky bez veřejných výběrových řízení jsou netransparentní a pro korupční. Česká republika je dlouhodobým odběratelem vysoce nákladných zbrojních technologií bez výběrových řízení, které nelze veřejně zkontrolovat.

Armáda nakupuje místo obraných systémů systémy útočné a pěchotní, byť konflikt na Ukrajině jasně ukazuje, že strategické je dělostřelectvo a protiraketové a protitankové systémy.

Pásová obrněná vozidla pěchoty CV90 jsou jsou pro obranu země zcela neúčinná a jsou zničitelná během několika minut, Česko však není schopné se bránit raketovým tokům a zasahovat případné invazní síly. 

Na potřeby České armády není třeba složitých úvah a je tedy si položit otázku, proč Česká republika nakupuje techniku útočnou, namísto efektivní obranné techniky.