Firmy odsouzené za pojistný podvod nebudou mít přístup k zakázkám

2023 13.05
Firmy, které byly odsouzeny za pojistný podvod, pravděpodobně nebudou mít možnost účastnit se veřejných zakázek. Kromě toho se zpřísní také přístup firem odsouzených za korupci k veřejným zakázkám. Novela zákona o zadávání veřejných zakázek, kterou doporučil schválit ústavně-právní výbor Senátu, to předpokládá.

Místopředseda výboru Michael Canov (SLK) nedosáhl na zvýšení limitu pro malé zakázky na polovinu stávajícího maximálního limitu. V současnosti činí tato hranice šest milionů korun pro stavební zakázky a dva miliony korun pro dodávky a služby. Senátor Canov to odůvodnil tím, že maximální limity nebyly od roku 2014 navýšeny v souladu s inflací a Asociace krajů také žádá jejich zvýšení.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) vysvětlil, že tato novela reaguje na stanovisko Evropské komise z listopadu 2019. Podle definice České asociace pojišťoven je pojistný podvod jednáním, které fyzické nebo právnické osoby spáchají za účelem získání výhody nebo obohacení na úkor pojišťovny. Jednotlivcům, kteří se takového podvodu dopustí, hrozí až desetiletý trest.