Česká republika je blízko k zaplacení historicky první pokuty Evropské unie za zpoždění ve vytvoření zákonů pro ochranu whistleblowerů (oznamovatelů korupce). Ministerstvo spravedlnosti oficiálně informovalo Evropskou komisi, že příslušné zákony byly přijaty, avšak toto oznámení bylo uskutečněno až poté, co byly zákony publikovány ve Sbírce zákonů dne 20. června. Tento datum bude pravděpodobně klíčové pro výslednou výši pokuty, které se Česká republika nevyhne.

Evropská komise žalovala Českou republiku a dalších pět zemí za to, že nezavedly zákony na ochranu whistleblowerů včas. Podle dřívějších informací ministerstva zahraničí by pokuta pro Českou republiku mohla dosahovat desítek milionů korun, neboť Evropská komise požaduje sankci 4900 eur za každý den prodlení.

Výsledná částka bude záležet na rozhodnutí soudního dvora, který má historii stanovení nižších pokut než původně navrhla Komise. Průměrná délka řízení je šestnáct měsíců, takže verdikt by mohlo Česko znát za rok.

Částka pokuty bude hrazena z prostředků ministerstva spravedlnosti. Ministerstvo obhajuje svoji pozici tím, že současná vláda připravila zákon co nejrychleji a že projednávání v parlamentu proběhlo hladce. Od prosince předloňského roku také platil přímý účinek směrnice, což znamená, že i když nebyla v právním řádu, lidé se na ni mohli odvolávat.