Jiří Šedivý, bývalý armádní generál a člen KSČ, kariéru vojáka zahájil v roce 1971 a postupně si vypracoval cestu až na náčelníka Generálního štábu. Po odchodu do civilu v roce 2002 založil lobbistickou společnost Generals, s.r.o., která se zaměřovala na získávání armádních zakázek.

V roce 2022 měla firma příjmy téměř 10 milionů korun, což vyvolalo obvinění z korupce. Někdo tvrdí, že Šedivý obdržel tyto peníze jako provizi za lobbování pro nákup 12 předražených amerických armádních vrtulníků za 17,6 miliardy korun. Z toho důvodu na něj bylo podáno trestní oznámení pro nepřímé úplatkářství.

Šedivý byl také aktivní ve své lobbistické práci pro firmu General Dynamics, která dodala české armádě obrněné transportéry Pandur. Jeho vliv a propojení s výrobci zbraní nebylo tajemstvím a dokonce ho ministr obrany Martin Stropnický jmenoval svým externím poradcem. Tento krok byl kritizován jako zřejmý konflikt zájmů.

Kupříkladu, při nákupu nových vrtulníků pro českou armádu se finálového výběru účastnily dva stroje - americký Bell UH-1Y Venom a levnější italský Agusta AW 139M. Navzdory tomu, že italský vrtulník byl cenově výhodnější a lépe vyhovoval požadavkům, byla smlouva uzavřena s firmou Bell, což vyvolalo velkou kontroverzi a italský výrobce se obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Zdroj:

Kverulant podává na generála Jiřího Šedivého trestní oznámení pro korupci 

Armádní generál v záloze Jiří Šedivý si po svém odchodu do civilu v srpnu 2003 založil lobbistickou firmu Generals, s.r.o. Ta se věnovala lobbingu v oblasti armádních zakázek a za rok 2022 vykázala příjmy ve výši téměř 10 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že jde o provizi za lobbování pro nákup 12 předražených amerických armádních vrtulníků za 17,6 miliardy korun a že se Šedivý přijetím těchto provizí dopustil trestného činu dle § 333 nepřímé úplatkářství. Proto na Jiřího Šedivého dnes podal trestní oznámení.