Švédsko, které je často vnímáno jako symbol transparentnosti a integrity, nyní čelí narůstající problematice korupce, která hrozí podkopat jak vnitřní demokratické struktury, tak i snahy země směřovat k udržitelnému rozvoji. I přesto, že Švédsko zaujalo významné místo v demokratickém indexu The Economist za rok 2022, konkrétně čtvrtou pozici, indikace naznačují, že je zapotřebí rozsáhlé a intenzivní úsilí ke zvládnutí korupce, a tyto signály nelze přehlížet.


Debata o protikorupčních opatřeních často zmiňuje pojmy jako důvěra, transparentnost a integrita, které jsou zároveň základními pilíři demokratických principů. Avšak tyto dvě klíčové oblasti se vzájemně propojují jen zřídka, a to v míře, v jaké by si zasloužily. Podle průzkumu Nordic Business Ethic Survey z roku 2022 se alarmujících 75 procent švédských respondentů setkalo s nepotismem a polovina z nich svědčila o případech úplatkářství.


V rámci Agendy 2030 a jejích 17 globálních cílů udržitelného rozvoje je boj proti korupci a úplatkářství většinou odsunut na vedlejší kolej, místo toho, aby byl středobodem pozornosti. Švédský Institut proti úplatkům proto zvýraznil boj proti korupci jako cíl číslo 0, aby zdůraznil nutnost posílit,

Švédské firmy, které pracují v rámci Agendy 2030, čelí výzvám, které cíl číslo 0 představuje. S novými zákony o podnikání a udržitelném rozvoji je vyžadováno hlubší porozumění dopadům korupce na všechny cíle udržitelnosti. Management firem i dodavatelské řetězce musí do svých struktur a strategií začlenit a prokázat proaktivní postoj proti korupci.

Toto vyžaduje nejen začlenění analýz korupce do firemního řízení a udržitelných dodavatelských řetězců, ale také dlouhodobou strategii. Je to nezbytné pro plné pochopení, jak může být oddaná práce proti korupci nejen prospěšná, ale také jak může posilnit ostatní cíle udržitelného rozvoje a strategický pohled na udržitelný rozvoj a podnikání.

Nejen v sektoru veřejném, ale i v oblasti podnikání musí existovat jasná vazba mezi prací na udržitelnosti a korupcí. Korupce podkopává snahy organizací v oblasti udržitelnosti a často jsou investovány rozsáhlé zdroje do iniciativ pro udržitelnost bez začlenění rizik korupce do analýzy.

Společnosti, které se připravují a přizpůsobují novým regulacím, musí také být silnějšími bojovníky v boji proti úplatkářství a korupci.

Zakotvením demokratických svobod se snižuje úroveň korupce. I přes pozici Švédska jako významné demokracie zde stále existuje významná práce, která musí být provedena, zejména v oblasti boje proti korupci. Vyžaduje se koncentrované a posílené úsilí jak veřejného, tak soukromého sektoru, aby byla zajištěna transparentní, spravedlivá a rovnocenná budoucnost pro všechny občany.
 
 ”Större fokus bör läggas på att minska korruptionen” | OmVärlden (omvarlden.se)