Maďarsko, jako poslední členská země NATO, která ještě neratifikovala vstup Švédska, zpomaluje proces s odkazem na obavy o stav demokracie. Turecko, na druhé straně, nedávno ratifikovalo vstup po politickém dohodnutí. Maďarský premiér Orbán vyzývá k rychlé ratifikaci, zatímco předseda parlamentu Kövér vyjadřuje nespokojenost s kritikou ze strany ostatních zemí. Rozšíření NATO by mohlo zvýšit obranné schopnosti aliance v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
V souvislosti s rozšiřováním Severoatlantické aliance se zdá, že Maďarsko, jako poslední členská země, která ještě neratifikovala vstup Švédska do NATO, otálí s procesem schválení. László Kövér, předseda maďarského parlamentu, se veřejně vyjádřil, že Maďarsko nemá důvod spěchat s rozhodnutím. Toto zdržení je zdůrazněno obviněním ze strany Stockholmu ohledně stávajícího stavu demokracie v Maďarsku, což Budapešť popisuje jako nepravdivé informování.
Na druhé straně, Turecko, které dlouho zdržovalo proces přijetí Švédska do NATO, nedávno tento týden ratifikovalo vstup země. Tento obrat přišel po politickém dohodnutí, které zahrnovalo schválení prodeje bojových letounů F-16 Turecku a vydání členů organizací jako jsou kurdská milice YPG nebo Strana kurdských pracujících (PKK), což by mohlo být považováno za úplatek a korupční jednání.
Viktor Orbán, maďarský premiér, podporuje vstup Švédska do NATO a vyzývá k co nejrychlejší ratifikaci ze strany maďarského parlamentu. Toto stanovisko bylo oznámeno po telefonickém rozhovoru s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.
Kövér, který kritizuje přístup ostatních zemí k Maďarsku, tvrdí, že „každý si otírá nohy“ o jeho zemi. Podle něj by situace mohla být jiná, pokud by Stoltenberg stejnou energii věnoval přesvědčování švédských politiků jako odkazování na Maďarsko.
Navzdory politickým manévrům a vzájemným obviněním, Švédsko, společně s Finskem, usiluje o vstup do NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, měnící bezpečnostní klima v Evropě. Přistoupení obou severských zemí, které byly desítky let mimo vojenské pakty, by mohlo posílit obranné schopnosti aliance v oblasti Baltického moře.