Armádní nákupy v hodnotě 80 miliard: korupce a lobbování nebo neschopnost a nezájem?


Protikorupční linka již v minulosti poukazovala na korupční prostředí okolo armádních zakázek, nově to potvrdil deník Hlídací pes ve článku: 

Armádní nákupy v hodnotě 80 miliard: korupce a lobbování nebo neschopnost a nezájem? 

Začátek týdne byl zahájen vyšetřováním Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, který se zabývá smlouvou ministerstva obrany na nákup 246 bojových vozidel v celkové hodnotě 60 miliard korun. Současně vypukla kontroverze ohledně nákupu 12 vojenských vrtulníků za 18 miliard korun, při které ministerstvo udělalo takové chyby, že bylo nuceno zaplatit rekordní pokutu ve výši půl miliardy. Další skandál se týká miliardové smlouvy na dodání tisíců kulometů MINIMI, jejichž cena se později zvýšila z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy. Vyvstává otázka, zda jsou tyto nákupy výsledkem lobbování a korupce, nebo pouze důsledkem neschopnosti a nezájmu.


Bez soutěže zakoupená bojová vozidla pěchoty

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zkoumá smlouvu ministerstva obrany na nákup bojových vozidel pěchoty CV90 ze Švédska, který byl proveden bez soutěže. Obranný výrobce požádal antimonopolní úřad, aby zastavil plnění této smlouvy, protože ministerstvo tato vozidla zakoupilo bez vypsání veřejné soutěže.


Vrtulníky za 550 milionů korun

Ministerstvo obrany bylo nuceno zaplatit historicky nejvyšší pokutu ve výši 550 milionů korun za chyby při nákupu 12 vojenských vrtulníků za 17,6 miliardy korun. Při výběru dodavatele ministerstvo oslovovalo americkou a italskou vládu. Přestože italská nabídka byla levnější, nesplňovala vojenské požadavky.


Kulomety za 1,5 miliardy korun

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na dodání tisíců kulometů MINIMI v hodnotě miliardy korun. Cena byla později zvýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy korun. Nákup byl proveden bez soutěže a kulomety dodal ne belgický výrobce, ale zprostředkovatel CB SERVIS CENTRUM.


Žádné sankce


Navzdory těmto kontroverzním nákupům nebylo dosud proti žádnému z odpovědných úředníků podáno trestní oznámení a nebyly na ně uvaleny žádné sankce. Mnoho expertů tvrdí, že to není jen výsledek korupce a lobbingu, ale také neschopnosti a nezájmu.


Průhlednost nákupů

Kontroverze kolem těchto nákupů vyvolává otázky o průhlednosti vojenských nákupů. Vláda i opozice se shodují na nutnosti zvýšení transparentnosti a zavedení tvrdších pravidel pro nákupy. Existují také návrhy na zavedení speciálního výboru, který by se zabýval kontrolou vojenských zakázek.