V reakci na tragické události na pražské filozofické fakultě se rozběhla kritika směřující k policejnímu zásahu. Výtky se týkají zjevného nedostatku ochrany univerzitních budov a chyb v komunikaci s fakultou. Naše analýza zdůrazňuje chyby, které vedou k hlasitým výzvám po rezignaci policejního prezidenta a ministra vnitra. 

 
Rekonstrukce: Neodpustitelné Chyby? Zásadní Nedostatky v Policejním Zásahu během Tragédie na Fakultě
Při zásahu proti masovému vrahovi na univerzitě došlo k několika vážným pochybením. Experti kritizují omezený záběr operace a zanedbání ochrany dalších budov. Navíc se objevují otázky ohledně rozhodnutí nestřílet na útočníka na střeše.


Policejní zásah proti střelci na pražské filozofické fakultě vyvolává seriózní otázky ohledně efektivity a procesů rozhodování v rámci policejních sil. Při zohlednění následků a arzenálu, kterým útočník disponoval, bylo logické očekávat komplexnější a proaktivnější přístup.


Proč byla ochrana omezena jen na jednu budovu?

Policejní síly při pátrání po ozbrojeném útočníkovi se nebezpečně soustředily pouze na jednu z budov filozofické fakulty, konkrétně na budovu v Celetné ulici. Toto jednostranné zaměření vyvolává otázky, zvláště když útočník nakonec zaútočil na jiném místě. Nedostatek informací o pohybu útočníka neospravedlňuje tuto nesoudnost v rozmístění sil.

Karel Tichý, bývalý elitní policista, tento postup hodnotí jako nepochopitelné selhání. "Je mi nesrozumitelné, proč nebyly okamžitě rozmístěny policejní hlídky do všech budov. V tom vidím zásadní pochybení a podcenění situace," komentoval Tichý. Vyjádřil také názor, že by kvůli tomuto pochybení měli skončit policejní prezident a ministr vnitra.

Proč nebyla fakulta ihned informována?
Dalším závažným nedostatkem je skutečnost, že policie nekomunikovala s vedením filozofické fakulty o nasazení sil a o možném nebezpečí. "Neexistovaly indicie, že by chtěl útočník někomu ublížit," vysvětlil kriminalista Aleš Strach, ale i tak bylo zásadní informovat fakultu o potenciálním riziku.

Proč nebyl útočník zneškodněn dříve?
Diskutabilní je také moment, kdy se pachatel dostal na ochoz u střechy budovy. Přestože byl viditelný a vystaven, policisté proti němu nezasáhli. Tento váhavý přístup vedl ke zranění nevinných lidí.

Proč nebyl považován nákup zbraní za podezřelý?
Další závažnou chybou je, že stát nezaznamenal varovné signály, když 24letý muž zakoupil rozsáhlý arzenál zbraní. Tento nedostatek dohledu naznačuje chyby v systému regulace držení zbraní.

Bylo vyšetřování vražd v Klánovicích efektivní?
Je otázka, zda by k masakru vůbec došlo, pokud by policie efektivněji vyšetřila dvojnásobnou vraždu v Klánovickém lese, kterou spáchal stejný pachatel.