Přes jasné důkazy a varování o podezřelých finančních operacích advokátky Hany Sukové Česká advokátní komora nezasáhla. Získané dokumenty odhalují, že komora byla již před lety důkladně informována o riziku, ale následná kontrola nedokázala odhalit machinace za 153 milionů korun.
Redakce CERD - Příběh advokátky Hany Sukové a jejích podezřelých finančních transakcí, které vyvrcholily zpronevěrou 153 milionů korun, odkrývá alarmující nedostatky v dohledové činnosti České advokátní komory. Nově získané dokumenty ukazují, že komora nejenže byla včas informována o možných zpronevěrách, ale navíc obdržela konkrétní důkazy od Finančního analytického úřadu (FAÚ).
V roce 2017 FAÚ poskytl člence kontrolní rady komory Ireně Schejbalové podrobné informace o podezřelých finančních operacích Sukové. Přestože dokumenty obsahovaly čísla účtů, jména klientů a podrobnou historii finančních převodů, následná kontrola prováděná advokátní komorou nedokázala žádné závadné jednání odhalit.
Tento případ nastavuje zrcadlo nejen advokátní komoře, ale i celému právnímu systému, který se zdá být neschopný adekvátně reagovat na včasné varování a důkazy o nelegálních finančních aktivitách. Nedostatečná reakce komory na konkrétní informace o zpronevěrách vyvolává otázky o efektivitě interních kontrolních mechanismů a o tom, zda existující postupy dohledu nad finančními transakcemi advokátů jsou dostačující.
Případ Hany Sukové, jejíž zpronevěra vyšla na světlo po několika letech a připravila mnoho lidí a firem o významné finanční prostředky, poukazuje na potřebu zpřísnění dohledu a transparentnosti v advokacii. Otázkou zůstává, jaké kroky podnikne Česká advokátní komora a další regulační orgány, aby se podobné situace v budoucnosti neopakovaly a aby byla zajištěna větší ochrana veřejnosti před finančními machinacemi.