V loňském roce Evropský úřad veřejného žalobce (EPPO) otevřel 43 nových případů z České republiky, což je nárůst oproti předchozímu roku. Škoda způsobená těmito činy je odhadována na 92,6 milionu eur. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) jsou nejčastějšími kauzami podvody nesouvisející s veřejnými zakázkami.


Evropský úřad veřejného žalobce (EPPO) v loňském roce otevřel 43 nových případů, které se týkají České republiky. Tento počet je o sedm vyšší než předloni, a celková odhadovaná škoda způsobená pachateli těchto činů činí 92,6 milionu eur (2,32 miliardy korun). Informace uvedla Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve své výroční zprávě.

EPPO, jehož hlavním úkolem je chránit finanční zájmy Evropské unie cestou trestního práva, se zabývá rozsáhlými podvody a korupcí spojenou s evropskými fondy či významnějšími přeshraničními podvody s DPH. V České republice působí deset pověřených evropských veřejných žalobců a tři asistující, kteří spolupracují s NCOZ a krajskými policejními ředitelstvími.

NCOZ ve své zprávě zdůraznila, že spolupráce s EPPO je čím dál častější, ať už při vlastních případech, nebo v rámci mezinárodní policejní spolupráce. „Pozitivní na takovéto spolupráci je především její pružnost, kdy celé vyšetřování je koordinováno jedním žalobcem a probíhá rychlejší výměna informací a provádění jednotlivých úkonů v několika zemích,“ uvedla centrála.

Nejčastějšími podvody v Česku jsou případy navyšování plnění prostřednictvím falšovaných podkladů, proplacení neodvedených služeb či dvojího plnění. Tyto kauzy jsou často spojeny s programy regionálního rozvoje a rozvoje měst, jakož i s programy pro zaměstnanost, sociální soudržnost a začleňování.

„Jedná se o typickou organizovanou kriminalitu bílých límečků v kombinaci s korupcí a zneužíváním interních informací,“ napsala centrála. Organizované kriminální skupiny často působí v oblasti zneužívání evropských fondů a přeshraničních podvodů s DPH, přičemž pachatelé nabízejí i služby praní špinavých peněz.

Tento trend ukazuje na stále sofistikovanější metody pachatelů, kteří se snaží skrýt své činy před policií a justicí. EPPO a české orgány však nadále spolupracují na odhalování a stíhání těchto trestných činů, aby chránily finanční zájmy Evropské unie a jejích členských států.



4o