Tajemná smrt, utajené vyšetřování a otazníky nad postupem kontrarozvědky. Švédský systém působí jako uzavřený labyrint, kde se ztrácejí nejen stopy, ale i lidé.

Další skandál švédské tajné policie SÄPO: Diplomat podezřelý ze špionáže nalezen mrtev

Švédsko čelí dalšímu bezpečnostnímu otřesu. Vysoce postavený diplomat, který byl minulý týden zadržen kvůli podezření ze špionáže, byl včera večer nalezen mrtvý. Zemřel jen pár dní po dramatickém zásahu agentů SÄPO. Státní úřady vylučují násilnou smrt, ale okolnosti případu, stejně jako samotné vyšetřování, vyvolávají vlnu pochybností.

Rychlý spád událostí

Švédská kontrarozvědka SÄPO oznámila zadržení muže podezřelého ze špionáže v pondělí. Veřejnoprávní televize SVT později upřesnila, že šlo o diplomata s dlouholetou praxí na několika ambasádách. Už ve středu byl propuštěn z vazby, ale zůstal nadále vyšetřován. Jen o dva dny později byl nalezen mrtvý.

Ministerstvo zahraničí lakonicky potvrdilo smrt, ale odmítlo sdělit další podrobnosti. Policie prozatím tvrdí, že „neexistuje podezření na cizí zavinění“, což v kombinaci s rychlým vyšetřováním i mlčením institucí vyvolává u části veřejnosti i médií pochybnosti.

Brutální zásah v civilu

Švédský deník Aftonbladet přinesl svědectví o brutálním zásahu. Maskovaní agenti v civilu podle komentátora Oisína Cantwella vyrazili diplomatovi dveře, srazili ho na zem a spoutali i jeho partnerku. „Myslel si, že jde o přepadení,“ píše Cantwell. Policie ho údajně až během převozu informovala, že jde o zatčení kontrarozvědkou.

Naopak SÄPO prostřednictvím SVT tvrdí, že vše proběhlo „poklidně“. Tento zásadní rozpor mezi oficiální a mediální verzí dění opět ukazuje na neprůhlednost systému.

Spojitost s jinými skandály?

Zvláštní pozornost budí i možná souvislost s chaotickou personální situací ve švédské bezpečnostní politice. Vyšetřování má podle SVT vazbu na skandál, který vedl k rychlému konci bezpečnostního poradce premiéra Ulfa Kristerssona – Tobiase Thynberga, jenž rezignoval po 12 hodinách kvůli citlivým fotografiím na aplikaci Grindr. Jeho předchůdce Henrik Landerholm skončil dříve kvůli sérii bezpečnostních pochybení.

Systém bez kontroly?

Tato smrt znovu otevírá diskusi o fungování švédského tajného aparátu. Systém je podle kritiků netransparentní, uzavřený a umožňuje zakrývání činů, které mohou být organizovány samotným státem. Případ zesnulého diplomata je mrazivou připomínkou toho, jak tenká může být hranice mezi bezpečností a státním zneužitím moci.