Český startup Refork, který sliboval revoluci v ekologických příborech, čelí skandálu. Investoři přišli téměř o všechny peníze kvůli znehodnoceným tokenům, které firma prodávala. Za firmou však stojí kontroverzní postava – Daniel Rudzan, obžalovaný v miliardové kauze daňových úniků. Co vše se skrývá za tímto podnikatelem a jaké jsou jeho vazby na Refork? Přečtěte si, jak neprůhledné struktury a tajné dohody ohrožují důvěru investorů a co tento příběh znamená pro budoucnost firmy.
Příběh o českém startupu Refork, který se prezentuje jako výrobce ekologických příborů, nabral temný směr poté, co se hodnota digitálních tokenů, které firma prodala investorům, zhroutila téměř na nulu. Přibližně 2500 investorům, kteří do těchto tokenů vložili peníze, nezbylo téměř nic. Firmě se sice daří zvyšovat tržby, ale stále prodělává, což přičítá nekalé konkurenci.
Další vrstvu nejistoty kolem Reforku přidává neprůhledná vlastnická struktura. Klíčovou osobou, která stojí za firmou, je Daniel Rudzan, obžalovaný v kauze rozsáhlých daňových úniků v řádu miliard korun. Rudzanovo zapojení potvrdily SZ Byznys zdroje obeznámené s fungováním společnosti. Ačkoli se Rudzan formálně neobjevuje v žádných orgánech Reforku, ve skutečnosti je za firmou přítomen od jejího počátku v roce 2019.
Rudzan patří mezi obžalované v jedné z největších kauz daňových úniků v České republice, ve které figuruje i jméno podnikatele Shahrama Zadeha. Obvinění se týká podvodů při obchodu s pohonnými hmotami, které údajně vedl Rudzan. Zatímco Zadeh svou vinu přiznal a uzavřel dohodu o vině a trestu, Rudzan svou vinu popírá a jeho proces se nadále vleče. V roce 2021 byl Rudzan odsouzen k 11 letům vězení a pokutě ve výši 10 milionů korun, avšak rozsudek byl letos zrušen a případ se vrací k novému projednání.
Jedním z problémů, které investory Reforku trápí, je skutečnost, že nebyli o zapojení Rudzana do firmy informováni. "Kdybych věděl, že je za Reforkem někdo jako Daniel Rudzan, nikdy bych tam neinvestoval," uvedl jeden z držitelů tokenů. Tokeny, které Refork prodával prostřednictvím své estonské pobočky, investory lákaly na příslib budoucích výnosů, avšak jejich hodnota od loňského léta klesla o 97 %. Tokeny nyní nelze využít například k hlasování, na rozdíl od akcií, a jejich hodnota zůstává v rukou spekulací o budoucích úspěších firmy.
Skupina BICZ, jeden z investorů Reforku, nyní plánuje z firmy vystoupit. I tato skupina přiznala, že o zapojení Rudzana nevěděla. Podle šéfa BICZ Milana Fila je Rudzanovo kontroverzní pozadí jedním z důvodů, proč se rozhodli urychlit svůj odchod z projektu.
Rudzan se k těmto záležitostem odmítá vyjádřit. Nepřišel ani na obnovené soudní řízení týkající se daňových úniků, kde ho zastupoval jeho advokát. Jak budoucnost Reforku a jeho tokenů dopadne, je zatím nejisté, ale jisté je, že stín Daniela Rudzana zůstává.
Vazby, které obklopují Daniela Rudzana, jeho působení v kauze daňových úniků a jeho napojení na firmu Refork, jsou složité a propojené skrze několik klíčových osob a společností. Pojďme si je podrobně rozebrat:
Vazby, které obklopují Daniela Rudzana, jeho působení v kauze daňových úniků a jeho napojení na firmu Refork, jsou složité a propojené skrze několik klíčových osob a společností. Pojďme si je podrobně rozebrat:
1. Daniel Rudzan a kauza daňových úniků
- Hlavní obvinění: Daniel Rudzan je obžalovaný v jedné z největších kauz daňových úniků v České republice. Podle obžaloby hrál klíčovou roli ve vytvoření rozsáhlého řetězce firem, které obcházely daňovou povinnost při obchodování s pohonnými hmotami. Tento podvod způsobil škodu přibližně 2,5 miliardy korun.
- Spoluobvinění s Shahramem Zadehem: Rudzan byl obviněn společně s podnikatelem íránského původu, Shahramem Zadehem, a dalšími osobami. Zatímco Zadeh přiznal vinu a uzavřel dohodu o vině a trestu (dostal 9 let vězení a pokutu 17,5 milionu korun), Rudzan se nadále hájí, že je nevinný.
- Verdikt a jeho zrušení: V roce 2021 Krajský soud v Brně udělil Rudzanovi nejpřísnější trest ze všech obžalovaných – 11 let vězení a pokutu 10 milionů korun. Tento rozsudek však zrušil Vrchní soud v Olomouci na začátku roku 2024 kvůli vážným procesním chybám a případ byl vrácen k novému projednání. Nový proces začal v říjnu 2024.
2. Napojení Daniela Rudzana na Refork
- Refork a ekologické příbory: Refork je český startup zaměřený na výrobu ekologických příborů. Firma se zviditelnila svou snahou o udržitelný přístup a využívání biologicky rozložitelných materiálů. K financování projektu byly vydány digitální tokeny EFK, které investoři nakupovali s očekáváním budoucích výnosů.
- Bezcenné tokeny a propad hodnoty: Tokeny EFK se však zhroutily téměř na nulu, přičemž hodnota klesla o 97 % od léta 2023. Investoři, kteří do tokenů vložili kolem 160 milionů korun, přišli téměř o všechny své prostředky.
- Neprůhledné vlastnictví Reforku: Rudzan je skrytou klíčovou postavou za Reforkem, ačkoli se formálně nevyskytuje v žádných orgánech firmy. Investoři ani veřejnost o jeho zapojení nevěděli. Tuto informaci potvrdily zdroje blízké Reforku a Rudzanovu podnikání.
3. Další postavy a společnosti propojené s Rudzanem a Reforkem
- Skupina BICZ: Investiční společnost BICZ investovala do Reforku značnou částku. BICZ však drží akcie, nikoli tokeny. Spolumajitel BICZ Milan Filo se k Rudzanovi vyjádřil až později, když uvedl, že o jeho zapojení do Reforku nevěděl a že setkání s Rudzanem proběhlo až v rámci dohledové činnosti nad jejich investicí. Filo se distancoval od jakýchkoli vazeb na kryptoměny a kontroverzní osoby a BICZ nyní plánuje vystoupit z Reforku.
- Podíl BICZ v Reforku: BICZ vlastní 56 % akcií Reforku, ale má v jeho orgánech pouze jednoho zástupce, Milana Fila.
- Tomáš Sedlák: Sedlák je formální vlastník Reforku a firmy PE&VC Partners Group, která je druhým hlavním akcionářem Reforku. Sedlák má blízké vazby na Rudzana, což se projevilo mimo jiné tím, že v roce 2015 poskytl kauci ve výši 9,5 milionu korun, aby byl Rudzan propuštěn z vyšetřovací vazby. Sedlák působí také jako realitní makléř a jeho podnikání je propojeno s Rudzanem.
- Josef Žádník: Generální ředitel Reforku Josef Žádník je také členem představenstva společnosti PE&VC Partners Group, což posiluje napojení Reforku na Sedláka a nepřímo na Rudzana. Žádník odmítl komentovat Rudzanovu roli ve firmě a na dotazy ohledně jeho zapojení nereagoval.
4. Firma G7 a její napojení na Refork
- Společnost G7: Na internetových stránkách holdingu G7 je Refork uveden jako investice do "udržitelných projektů pro zachování planety". Milan Kanaloš, majitel G7, však uvedl, že firma do Reforku nikdy neinvestovala, a že se pouze pokusili najít synergie v prodeji výrobků Reforku na čerpacích stanicích.
- Právní zastoupení G7: Právní zástupce G7, který se angažuje kolem Reforku, je údajně Dalibor Plánička, o němž Kanaloš tvrdí, že nezastupuje zájmy žádné konkrétní osoby. Přesto je zřejmé, že kolem Reforku a G7 existují silná napojení na Rudzanovo podnikání.
5. Kontroverze kolem tokenů
- Charakter tokenů: Tokeny, které Refork prodával, mají charakter digitálních dluhopisů. Držitelé tokenů očekávali, že se v budoucnu budou podílet na výnosech z podnikání Reforku. Tokeny však nejsou regulované a nepodléhají dohledu, což z nich činí vysoce rizikové investice. Česká národní banka, Ministerstvo financí i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) varovaly před riziky spojenými s těmito investicemi.
- Xixoio a paralela s Reforkem: V Česku se podobný případ týká firmy Xixoio, která také nabízela tokeny jako způsob financování firem. Projekt skončil vyšetřováním a obviněním z podvodu. Představitelé Xixoia však vinu odmítají.
Shrnutí
Daniel Rudzan má rozsáhlé a komplexní vazby nejen na Refork, ale také na několik dalších subjektů a osob, které jsou do jeho aktivit zapojeny. Ačkoliv formálně nevystupuje v orgánech Reforku, jeho vliv je zjevný, a to zejména skrze jeho vazby na Tomáše Sedláka a další klíčové osoby. Tato propojení, spolu s jeho obžalobou v daňové kauze, vytvářejí kolem Reforku a jeho tokenů problematickou situaci, která vzbuzuje nedůvěru mezi investory.