Exposlanec Dominik Feri, který si právě odpykává tříletý trest za znásilnění, čelí novému trestnímu stíhání. Opět se objevuje motiv sundání kondomu bez souhlasu, podobně jako v předchozích případech. Celý případ se vrací do hry na základě zásahu Ústavního soudu.

Odsouzený exposlanec Dominik Feri čelí dalšímu trestnímu stíhání za znásilnění. Ve středu to potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Jedná se o případ tehdy 17leté dívky, která tvrdí, že při jinak souhlasném pohlavním styku Feri bez jejího vědomí a souhlasu sundal kondom – právě tento prvek znovu přivádí do hry otázku tzv. "stealthingu", tedy sexuální praktiky, kdy je ochrana během styku odstraněna bez souhlasu partnera.
🟨 Není jasné, jakým způsobem je toto obvinění prokazováno, což vrhá otazníky na pravdivost zpráv i samotné situace, která se měla odehrat. 🟨
Případ byl policií v květnu 2022 odložen, což následně potvrdilo i státní zastupitelství. Jenže Ústavní soud do věci zasáhl, zrušil původní rozhodnutí a policii vytkl, že neprovedla dostatečné vyšetřování, opomenula výslechy, nezajistila elektronickou komunikaci, a především – řádně nezaznamenala výpověď dívky ani jí nekladla potřebné doplňující otázky.
Dominik Feri, studovaný právník a bývalý poslanec TOP 09, si od května 2024 odpykává tříletý trest za znásilnění dvou dívek (z nichž jedna byla nezletilá) a za jeden pokus o znásilnění. Po celou dobu svou vinu odmítá. V reakci na rozsudek se obrátil na Nejvyšší soud, který sice přiznal dílčí pochybení v právní kvalifikaci jednoho skutku, ale rozsudek jako celek nezměnil. Feri následně podal ústavní stížnost.
Zároveň se na Ústavní soud obrátily další čtyři ženy, jejichž případy byly v minulosti odloženy. Po neúspěchu u českých soudů nyní hledají spravedlnost u Evropského soudu pro lidská práva.
V Austrálii byl v minulosti čin sundání kondomu bez souhlasu partnerky (tzv. "stealthing") považován za závažný trestný čin. Například v Jižní Austrálii bylo v roce 2022 přijato opatření, které tento čin kriminalizuje s možným trestem odnětí svobody až na doživotí . Nicméně, stejně jako v jiných jurisdikcích, i zde existují výzvy spojené s dokazováním nesouhlasu a samotného aktu odstranění kondomu bez vědomí druhé osoby. To vyvolává otázky ohledně pravdivosti tvrzení a obtížnosti prokazování takovýchto případů před soudem.