Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek svými vyjádřeními o vině ruských sportovců za válku na Ukrajině vyvolal řadu rozporuplných reakcí. Jeho tvrdá obvinění v kontextu českého právního řádu otevírají otázky presumpce neviny, ochrany osobnostních práv a rizika kolektivní viny, která je v českém právním systému nepřípustná.

Dominik Hašek v poslední době zaujímá velmi ostrá stanoviska, kdy se zaměřuje zejména na ruské sportovce – konkrétně na hokejové hráče působící v NHL. V souvislosti s probíhajícím konfliktem na Ukrajině opakovaně prohlašuje, že by měli nést důsledky nebo nést přímou odpovědnost za skutky spáchané vládou jejich země. Z hlediska českého práva je však takové plošné připisování viny na základě státní příslušnosti či národnosti problematické, a to zejména proto, že:
- Presumpce neviny (článek 40 odst. 2 Listiny základních práv a svobod) jasně deklaruje, že vina každého jednotlivce musí být prokázána řádným a pravomocným rozhodnutím soudu. Nikdo proto nesmí být považován za vinného bez konkrétních důkazů či rozsudku.
- Ochrana osobnosti a pověst (upravena občanským zákoníkem, § 81 a násl.) brání neopodstatněnému veřejnému obviňování kohokoli z vážných trestných činů (včetně účasti na zabíjení vojáků či civilistů). V případě šíření nepravdivých či nepodložených obvinění může být dále naplněna skutková podstata trestného činu pomluvy dle § 184 trestního zákoníku.
- Nepřípustnost kolektivní viny je dlouhodobě zakotvena v tradici českého i mezinárodního práva. Skutky jedinců nelze paušálně připisovat celé skupině. Pokud Dominik Hašek vyzývá k plošnému postihu či označuje ruské hráče za komplicitní ve válečných zločinech, dostává se do rozporu s principem, že každý člověk je posuzován individuálně.
Podle kritiků tím Dominik Hašek nejen znevažuje samotné ruské hráče, kteří se ke konfliktu na Ukrajině nemuseli nijak přímo vyjadřovat ani jej podporovat, ale zároveň – vzhledem k jeho roli ve veřejném prostoru – může poškozovat i dobré jméno České republiky. Odpůrci jeho postojů argumentují, že nelze bez důkazů veřejně tvrdit, že dané osoby mají podíl na vraždách ukrajinských či ruských vojáků a civilistů.
Z pohledu českého práva je proto vhodné odsoudit veškerá nepodložená veřejná obvinění a připomenout, že každý jednotlivec má nárok na ochranu svých práv, včetně práva na presumpci neviny. Vyzývat k trestní či jiné odpovědnosti lze jedině na základě prokazatelných faktů, nikoli pouhé obecné národnostní či politické příslušnosti.