Řidiči, kteří spáchají přestupek v zahraničí, se už brzy nebudou moci spoléhat na to, že pokuta nikdy nepřijde. Evropská unie schválila směrnici, která zavádí systém CBE (Cross-Border Enforcement). Tato novinka má zajistit efektivnější vymáhání pokut napříč členskými státy a do praxe vstoupí nejpozději do poloviny roku 2027.
Aktuální situace: Velké mezery v přeshraničním postihu
V současné době je vymáhání pokut za přestupky spáchané v zahraničí často velmi složité. Statistiky Evropské komise ukazují, že až 40 % takových přestupků zůstává bez postihu. Nejčastěji jde o případy, které zaznamenaly automatizované systémy, například radary. Problémem bývá nejen identifikace řidiče, ale i komplikovaná přeshraniční spolupráce mezi úřady jednotlivých států.
Nový systém CBE: Digitální nástroj a kontaktní místa
Směrnice, která prošla schválením na všech úrovních EU, přináší zásadní změny. Zavádí digitální vyšetřovací nástroj, jehož prostřednictvím budou úřady snadněji získávat informace o řidičích napříč Evropou. Systém CBE stanovuje jasná pravidla spolupráce a ukládá členským státům povinnost zpřístupnit předepsané registry, aby mohly být údaje sdíleny bez zbytečných průtahů.
Vedle digitálního nástroje vzniknou také národní kontaktní místa. Ta budou zodpovídat za hladkou komunikaci mezi jednotlivými státy. Tento systém výrazně usnadní například vymáhání pokut za překročení rychlosti, špatné parkování, řízení pod vlivem alkoholu nebo přetížená vozidla.
Časový rámec: Nejpozději do poloviny roku 2027
Nové nařízení již prošlo schvalovacím procesem a nyní je na členských státech, aby jej implementovaly do svých právních řádů. Na tento krok mají přesně 2,5 roku, což znamená, že nejpozději do poloviny roku 2027 musí systém CBE fungovat v celé Evropské unii.
Bezpečnější silnice a méně přestupků bez postihu
Evropská komise si od této iniciativy slibuje především vyšší bezpečnost na evropských silnicích. „Přestupky musí být spravedlivě a efektivně postihovány bez ohledu na to, zda k nim došlo doma nebo v zahraničí,“ uvádí tisková zpráva.
Řidiči se tak musí připravit na to, že se pokuty za přestupky spáchané v jiném státě Evropské unie stanou běžnou realitou. Do roku 2027 by měl být nový systém plně funkční a nevyřízené případy se stanou minulostí.