Václav Svoboda, bývalý insolvenční správce, je obžalován ze zpronevěry 67 milionů korun. Policie tvrdí, že prostředky vyváděl na své účty po dobu 13 let. Českobudějovický soud bude případ projednávat, Svobodovi hrozí až deset let vězení.


Případ, který šokoval justici

Českobudějovický krajský soud se chystá projednat případ insolvenčního správce Václava Svobody, který podle policie v letech 2009 až 2022 zpronevěřil více než 67 milionů korun. Státní zástupce Richard Císař potvrdil, že obžaloba byla podána na konci prosince. Svoboda, který už pozici insolvenčního správce nevykonává, čelí vážným obviněním, která mohou znamenat trest odnětí svobody na pět až deset let.

Zpronevěra v devíti desítkách případů

Podle policejního vyšetřování Václav Svoboda po dobu 13 let systematicky vyváděl finanční prostředky ze zadlužených firem, které měl spravovat. Šlo o případy projednávané soudy v Českých Budějovicích, Brně, Praze a dalších městech. Místo aby zachraňoval finance ve prospěch věřitelů, prostředky údajně převáděl na své vlastní účty a používal je pro osobní potřebu.

„Hlavním úkolem insolvenčního správce je chránit zájmy věřitelů a shromažďovat prostředky k jejich uspokojení. Obviněný však zneužil svého postavení a jednal s úmyslem získat majetkový prospěch,“ uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Vysvětlení a přiznání

Svoboda, který byl ze seznamu insolvenčních správců již vyškrtnut, se ke zpronevěře podle médií přiznal. Jako důvod uvedl údajné vydírání ze strany osob z Balkánu. Tato tvrzení ale nejsou v současné chvíli nijak doložena. Policie případ nadále vyšetřovala jako čistou zpronevěru.

Hrozící trest a rozsah škod

Za trestný čin zpronevěry, který je kvalifikován v pátém odstavci trestního zákoníku, hrozí Václavu Svobodovi trest odnětí svobody v rozmezí pěti až deseti let. Poškození věřitelé, kterých je podle policie několik desítek, byli připraveni o prostředky v celkové výši 67 milionů korun.

„Věc bude řešena krajským soudem v Českých Budějovicích. Rozsah škod a dlouhodobost tohoto jednání z něj činí mimořádně závažný případ,“ dodal státní zástupce Richard Císař.

Kauza a širší kontext

Případ Václava Svobody není ojedinělý, ale poukazuje na slabiny systému insolvenčních správ, kde se jednotlivci mohou dopouštět zneužití svého postavení. Tento případ navíc ukazuje, jak fatální důsledky může mít selhání osoby, která má hájit zájmy věřitelů.

Ačkoliv se Svoboda hájí tvrzením o vydírání, jeho dlouholeté jednání bude před soudem těžké obhájit. Soud bude muset rozhodnout, zda byly jeho činy motivovány vnějšími tlaky, nebo čistě osobním obohacením.

Václav Svoboda čelí vážnému obvinění, které může mít dalekosáhlé důsledky nejen pro něj, ale také pro důvěru veřejnosti v systém insolvenčních správ. Českobudějovický soud bude muset rozhodnout, zda jeho tvrzení obstojí, nebo zda ho čeká přísný trest za zneužití své pozice a zpronevěru milionů korun, které měly sloužit věřitelům.