Skupina osmi senátorů, především z řad vládních stran, odmítá ratifikaci Istanbulské úmluvy, zaměřené na boj proti násilí a diskriminaci žen, s tím, že je diskriminující vůči mužům. Argumentují tím, že úmluva preferuje ženy a nezajišťuje rovné postavení pro muže. Ústavně-právní výbor rovněž neradil ratifikovat úmluvu, protože ji považuje za ideologicky motivovaný dokument.

Tyto senátoři, včetně Tomáše Jirsy z ODS a Jiřího Čunka z KDU-ČSL, tvrdí, že Istanbulská úmluva zahrnuje diskriminaci mužů, protože požaduje speciální opatření pro ochranu žen. Tvrdí také, že Česká republika již trestá jakékoli násilí a že úmluva je nadbytečná. Dokument poukazuje na to, že ratifikace úmluvy v žádné zemi nevedla ke snížení násilí.

Senátoři také tvrdí, že Istanbulská úmluva je v rozporu s českým právem, které klade důraz na rovnost a individuální přístup. Zpochybňují předpoklady úmluvy, že ženy jsou častěji postiženy domácím násilím než muži, a argumentují, že muži také trpí, zejména psychickým násilím.

Navíc se jim nelíbí, že úmluva používá termín „gender“, což podle nich mění český právní řád. Upozorňují také na to, že ratifikace úmluvy by poskytla „neomezená oprávnění“ monitorovací skupině a výboru smluvních stran, které mají právo sledovat dodržování úmluvy.

Ústavně-právní výbor při středečním projednávání úmluvy opět kritizoval úmluvu. Zdůraznil, že úmluva je „ideologický dokument, který v praktické rovině obětem domácího násilí nepomůže“.