V jednom z největších finančních krachů poslední doby se objevuje jméno Jana Šuly, bývalého šéfa ekonomické kontrarozvědky, který svěřil své miliony Romanu Petrovi.

Jan Šula, exšéf ekonomické kontrarozvědky, mezi věřiteli utopené miliardy

Nejen známí sportovci jako Milan Baroš, ale i vrcholní představitelé státní správy, jako Jan Šula, se stali věřiteli v jednom z největších ekonomických krachů poslední doby. Jan Šula, který v minulosti vedl ekonomickou kontrarozvědku, investoval do společnosti RP Invest dvě miliony korun. Tyto peníze měly být zhodnoceny, avšak s přihlášením pohledávek do insolvenčního řízení s Romanem Petrem, zakladatelem společnosti, vyšlo najevo, že situace je vážná.

"Zpočátku to vypadalo na standardní investici s solidním výnosem, ale nyní je jasné, že to byla past," uvedl Jan Šula. Podle něj má celý případ všechny znaky nekalého jednání a možného vytunelování. Jan Šula dodal, že od loňského jara, kdy se dozvěděl o problémech společnosti, bylo evidentní, že Roman Petr neřídí své podnikání dle zákona, což vyústilo v jeho insolvenční řízení.

Celkem bylo do řízení přihlášeno více jak 130 pohledávek a suma, o kterou se jedná, je obrovská. Investoři, mezi kterými jsou i významné osobnosti jako Jan Šula, svěřili Petrovi své peníze s očekáváním výnosu sedmi procent ročně. Přítomnost věřitelů, jako je Jan Šula, mohla ostatním investujícím osobnostem, včetně sportovců a politiků, poskytnout falešný pocit jistoty, že nebudou o své finanční prostředky připraveni. Logicky spousta z nich spoléhala na to, že exšéf ekonomické kontrarozvědky by nevložil peníze do projektu, kde by ostatní přišli o své vklady. Avšak současná situace ukazuje, že ani vysoké postavení a zkušenosti nemusí být zárukou úspěšné investice.

Kdo je Jan Šula


  • Profesionální začátky v policii
    : V roce 1991 se Jan Šula stal průkopníkem v boji proti korupci v České republice, když byl jmenován šéfem první protikorupční jednotky policie, známé jako Služba na ochranu ekonomických zájmů. Tato role ho postavila do čela důležitých vyšetřování a poskytla mu hluboký vhled do struktur ekonomického zločinu.


  • Působení v ekonomické kontrarozvědce
    : Později ve své kariéře Jan Šula pracoval pro ekonomickou kontrarozvědku, kde se věnoval ochraně národních ekonomických zájmů před vnitřními i vnějšími hrozbami.


  • Působení v politice
    : Na přelomu tisíciletí se Jan Šula dalšími kroky zaměřil na politiku a stal se šéfem České strany národně sociální. Jeho politická kariéra však nebyla dlouhodobá, a po několika letech se z politické scény stáhl.


  • Veřejné varování před geopolitickými riziky
    : Před deseti lety Jan Šula veřejně upozornil na rostoucí vliv Ruska v ČR. V rozhovoru pro Hospodářské noviny upozornil na to, že ruské firmy nejsou v zemi pouze kvůli byznysu, ale jsou také napojené na ruské tajné služby a přispívají k prosazování ruských geopolitických zájmů.


  • Podnikání a právní praxe
    : Jan Šula byl také spolumajitelem firmy Secar Bohemia, která se specializovala na elektronické zabezpečení vozidel. Po prodeji svého podílu v této firmě se nyní věnuje právní praxi, kde využívá své zkušenosti z oblasti ekonomické bezpečnosti a právní ochrany.