Pražská policie navrhla obžalovat advokátku Janu Sukovou a její dceru Pavlu Marešovou za zpronevěru 161 milionů korun z advokátní úschovy. Selhalo AML a kontrolní mechanismy bank. Jaký dopad má jejich čin na klienty a jaká legislativní změna nás čeká?


Obří zpronevěra v advokátní úschově: Jana Suková a Pavla Marešová směřují k obžalobě

Pražská policie navrhla obžalovat advokátku Janu Sukovou a její dceru, advokátní koncipientku Pavlu Marešovou, které podle vyšetřovatelů zpronevěřily 161 milionů korun z advokátní úschovy. Tento šokující případ ukazuje zásadní selhání mechanismů proti praní špinavých peněz (AML), které měly podobným podvodům zabránit.

Zpronevěřené desítky milionů a rostoucí počet poškozených

Trestná činnost probíhala od července do září 2022. Původně policisté evidovali škodu kolem 50 milionů korun a 11 poškozených klientů. Jak se však hlásili další oběti, částka rychle narostla na 153 milionů korun a počet poškozených vzrostl na 44. Policisté zajistili pouze zlomek ztracených peněz – přibližně deset milionů korun na účtech, dvě osobní auta, dva karavany a chatu v Krkonoších.

Advokátní komora pod palbou kritiky

Klienti, kteří přišli o celoživotní úspory, podali trestní oznámení na Českou advokátní komoru (ČAK). Podle nich v komoře zcela selhaly kontrolní mechanismy a ČAK nese spoluodpovědnost za způsobenou škodu. Podávají ji proto i podezření z možného praní špinavých peněz či jiné formy trestné činnosti. ČAK se proti tomu ohradila s tím, že nemůže nést odpovědnost za vztah mezi klientem a advokátem.

Selhání bank a AML systému

Celý případ ukázal, že mechanismy proti praní špinavých peněz, na které se banky a finanční instituce spoléhají, nefungují efektivně. Přes účty advokátní úschovy prošly desítky milionů korun, aniž by si banky všimly nestandardních transakcí. To vyvolává otázky, zda se v těchto případech skutečně provádí důsledná kontrola a hlášení podezřelých operací.

Změna zákona jako důsledek kauzy

V reakci na tento skandál Senát schválil novelu pravidel advokátních úschov. Od příštího roku bude ČAK vyplácet náhrady poškozeným ze zvláštního garančního fondu. Maximální výše náhrady bude 2,5 milionu korun na jednu úschovu, v případě kupní ceny nemovitosti určené k bydlení až pět milionů korun. Tímto krokem se má předejít podobným případům v budoucnosti.

Jak funguje advokátní úschova a kde došlo k selhání?

Advokátní úschova slouží k bezpečnému uložení peněz při transakcích, například při nákupu nemovitostí. Peníze má advokát uložit na speciální účet odděleně od svého majetku a vyplatit je až po splnění smluvních podmínek. Suková a Marešová však s penězi klientů nakládaly v rozporu se zákonem, čímž poškodily desítky lidí.

Nutnost zpřísnění kontrolních mechanismů

Případ Sukové a Marešové odhalil obrovské mezery v systému advokátních úschov, bankovních kontrol i AML opatření. Aby se předešlo dalším podvodům, je nutné zpřísnit kontrolní mechanismy nejen v advokátní komoře, ale i v bankovním sektoru. Pokud nebude zavedena důslednější kontrola, mohou podobné podvody pokračovat i v budoucnu.