Tablet, který Jaromír Muchka před lety obdržel od firmy Eltodo, nebyl korupčním darem, ale pracovním nástrojem. Soud potvrdil jeho osvobození v kauze TSK, kde čelil obvinění z manipulace veřejné zakázky.


Jaromír Muchka osvobozen: Tablet od Eltoda není korupce, rozhodl soud

Bývalý vedoucí odboru telematických systémů TSK Jaromír Muchka čelil obžalobě z přijetí úplatku, když v roce 2015 obdržel tablet od společnosti Eltodo. Společně s tehdejším obchodním ředitelem Eltoda Martinem Němcem byl obviněn z manipulace veřejné zakázky v hodnotě 20 milionů korun. Soud však nyní definitivně rozhodl, že k trestnému činu nedošlo.

Podle státního zástupce Jakuba Bílého byl tablet odměnou za to, že Muchka upravil zadávací podmínky zakázky tak, aby ji Eltodo vyhrálo. Muchka i Němec však tvrdili, že šlo o běžnou konzultaci a že tablet sloužil jako pracovní pomůcka při správě zařízení, která Eltodo vyvinulo a vlastnilo k nim autorská práva.

Prvoinstanční soud dal obžalovaným za pravdu a uvedl, že žádný trestný čin se neprokázal. „Podmínky zadávací dokumentace skutečně musely reflektovat specifika systému, jinak by byla ohrožena jeho funkčnost,“ uvedl soud. Státní zástupce se odvolal, ale i Městský soud v Praze pod vedením Lenky Cihlářové potvrdil osvobozující verdikt.

Konzultace nejsou korupce
Soudkyně Cihlářová zdůraznila, že tehdejší právní úprava umožňovala takzvané tržní konzultace, kdy dodavatelé mohli poskytovat technické informace potřebné k přípravě zakázky. „Skutečnost, že Eltodo připravilo zadávací dokumentaci, poskytla firmě výhodu jen tím, že měla informace dříve než ostatní. To však nebylo nezákonné,“ vysvětlila.

Stejně tak nebylo protiprávní, že zájemci o zakázku museli získat speciální certifikát vydaný společností Eltodo, což bylo nutné k práci se systémem. „Certifikáty byly dostupné každému, kdo prošel školením, a uchazeči měli dostatek času si je obstarat,“ dodala soudkyně.

Dlouhá cesta k očištění jména
Pro Jaromíra Muchku, který u TSK působí již od 90. let, je osvobození částečným zadostiučiněním. „Musel jsem platit právníky a nemůžu si dovolit odejít do důchodu,“ řekl Muchka, který dnes pracuje jako referent. Stát by mu nyní měl proplatit náklady na obhajobu a vyplatit odškodné za nezákonné stíhání.

Další kauzy pokračují
Tabletová kauza je jen dílčí část většího případu manipulace veřejných zakázek v TSK. Hlavní větev zahrnuje 15 obžalovaných a čtyři firmy a týká se zakázek za stovky milionů korun. Mezi obžalovanými figuruje i Muchka. Soudní řízení v této části případu bylo zahájeno letos a očekává se, že potrvá ještě několik let.

Vyšetřování údajných machinací v městské firmě začalo v roce 2016, kdy policie podezřívala tehdejšího ředitele TSK Ladislava Pivce z požadování úplatků. Pivec však během vyšetřování zemřel a další obžalovaní tak na rozsudek čekají bez jasného časového horizontu.

Pravomocné rozhodnutí v hlavní kauze se očekává nejdříve za dva roky. Soudkyně Kateřina Hayes byla dočasně převelena na Vrchní soud, což řízení dále zpozdí.