Zápasník MMA Machmud Muradov, známý díky působení v UFC a české organizaci Oktagon, přišel o možnost dlouhodobě pobývat v České republice. Ministerstvo vnitra rozhodlo, že představuje bezpečnostní riziko pro stát kvůli svým kontaktům s kriminálním prostředím. Rozhodnutí potvrdil i soud, a Muradov tak bude muset zemi opustit.
Jeden z nejpopulárnějších zápasníků smíšených bojových umění v Česku, Machmud Muradov, nesmí nadále dlouhodobě pobývat v České republice. Ministerstvo vnitra mu v květnu letošního roku zamítlo žádost o přechodný pobyt na základě podezření, že jeho kontakty s balkánským organizovaným zločinem představují bezpečnostní riziko. Tento týden Městský soud v Praze rozhodnutí ministerstva potvrdil a zápasníkův odvolací pokus zamítl. Rozsudek je pravomocný.
Muradov, původem z Uzbekistánu, který v Česku žije od roku 2011, se bránil žalobou, že nebyl dostatečně informován o důvodech zamítnutí jeho pobytu. Jeho právníci argumentovali, že Muradov neměl možnost se obviněním řádně bránit, protože nebyl obeznámen s detaily utajovaných informací policie, které vedly k rozhodnutí ministerstva. Přesto soud tuto argumentaci neuznal a na straně ministerstva potvrdil, že informace, na jejichž základě bylo rozhodnuto, jsou dostatečně věrohodné a konkrétní.
Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu Muradov udržuje dlouhodobé kontakty s osobami zapojenými do balkánské mafie, což ho činí rizikem pro veřejný pořádek a bezpečnost Česka. Tyto kontakty měl údajně navázat již krátce po svém příjezdu do země. Muradov ovšem jakékoli vazby na zločinecké skupiny odmítá. „Se spoustou lidí se setkávám na akcích nebo v tělocvičně, ale nemám možnost vědět, kdo je kdo,“ bránil se zápasník, který je známý i díky svému působení v americké UFC.
Soudkyně Marcela Rousková však ve svém rozhodnutí uvedla, že utajovaná zpráva podává jasný a chronologický obraz o jeho kontaktech s kriminálním prostředím a riziku, které pro stát představuje. Muradov, který má dítě s českou občankou, se nyní musí rozloučit s možností trvalého pobytu. Může se v Česku zdržovat pouze na základě krátkodobého víza, jež mu umožňuje strávit v zemi maximálně 90 dní během půl roku.