Policie stíhá bývalého člena ČSSD Marka Semeráda kvůli podezření z dotačního podvodu. Jeho školka pro autistické děti v Cerhenicích dostala téměř 18 milionů. Semerád obvinění odmítá.
PhDr. Bc. Marek Semerád, MBA, bývalý starosta a člen ČSSD, který se proslavil jako „dotační mág“, čelí vyšetřování kvůli téměř osmnáctimilionové dotaci na školku pro autistické děti v Cerhenicích. Školku provozuje spolek vedený Semerádem, který má sám autistickou dceru. „Je to neskutečná drzost. Ta školka mě stála skoro všechny peníze,“ reagoval na obvinění Semerád, který údajně stále splácí patnáctimilionovou hypotéku.
Policie projekt označila za problematický, ale konkrétní důvody nezveřejnila. Ministerstvo pro místní rozvoj, které dotaci poskytlo, se cítí být poškozenou stranou a čeká na výsledky soudního řízení. „Zpochybňují projektovou dokumentaci, což považujeme za nesmysl,“ uvedl Semerád.
Ve své kariéře Semerád opakovaně prokázal schopnost získávat dotace. Cerhenice, obec s 1600 obyvateli, se díky tomu staly malým zázrakem mezi českými vesnicemi. Postavili zde parkovací dům, naučnou stezku a dvě rozhledny. „Běžné příjmy malým obcím nestačí. Takže musíte soutěžit o dotace, a my jsme se snažili,“ řekl v minulosti.
Semerád však čelil kritice i dříve. Ve Žlebech na Kutnohorsku jeho firma Artendr zajistila dotaci na opravu školy. Stavba skončila sporem, kdy se děti musely učit v provizorních stavebních buňkách. Podle tehdejšího vedení šlo o podvodný komplot mezi Semerádem a stavební firmou. „Velice nás mrzí situace, do které se náš klient dostal,“ omlouval se tehdy Semerád.
Dalším problémovým projektem byla rekonstrukce kina v Úštěku na Ústecku. Artendr zde zprostředkoval dotaci, ale stavba se prodražila o 14 milionů a stále není hotová. Policie prošetřuje, zda město neplatilo za neprovedené práce. Semerád uznal, že na stavbu dohlížel zaměstnanec bez potřebné licence, ale popřel podvodné jednání.
Kritici Semeráda často poukazují na jeho blízké vztahy s odsouzeným hejtmanem Davidem Rathem. Semerád přiznal, že politické kontakty hrály v úspěchu jeho obce roli. „Cerhenice uspěly díky tvrdé práci a konexím,“ připustil.
V květnu letošního roku předal Semerád svou dotační firmu Artendr své manželce. „Obvinění to uspíšilo, ale nebyl to jediný důvod,“ uvedl. Firma dosud získala zakázky za 127 milionů korun.
Případ školky v Cerhenicích ukazuje, že dotační praxe v Česku zůstává sporným tématem. Jak dopadne vyšetřování, rozhodne soud.