Podvodníci se vydávají za úředníky a lákají oběti na falešné weby. Ministerstvo financí a policie radí, jak se chránit před nebezpečnými zprávami slibujícími vrácení daně.

Ministerstvo varuje před novými podvody: Falešné výzvy k vrácení daní

Vlna podvodných zpráv a hovorů zaplavuje telefony občanů České republiky, přičemž se zločinci vydávají za zaměstnance finančních úřadů. Ministerstvo financí ve středu vydalo varování před těmito praktikami, které lákají na nesprávné informace o možnosti vrácení přeplatků na daních. V těchto zprávách a hovorech jsou uvedeny odkazy vedoucí na webové stránky napodobující oficiální portály Finanční správy a samotného ministerstva, avšak s mírně odlišnými internetovými adresami.

Zprávy obsahují výzvy k přihlášení se pro získání údajného přeplatku na daních, nebo informují o jeho schválení. Nicméně cesty, na které odkazy vedou, končí na padělaných verzích státních webů. Ministerstvo financí apeluje na veřejnost, aby takovým zprávám nevěnovala pozornost a v případě jakýchkoli pochybností se obrátila přímo na příslušné finanční úřady.

Policie rovněž na sociální síti X zveřejnila ukázku podvodné SMS zprávy, která má za cíl získat od obětí citlivé údaje. Zástupci Finanční správy připomínají, že nikdy neposílají SMS s aktivními webovými odkazy, nevolají prostřednictvím hlasových automatů a nikdy nepožadují citlivé osobní informace nebo údaje k bankovnictví prostřednictvím těchto komunikačních kanálů.

V případě, že občané obdrží podezřelý hovor, doporučují experti zavěsit a kontaktovat danou instituci přímo, což zvýší šance na odhalení podvodu. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na webu velkeodhaleni.cz poskytuje další informace o tom, jak rozpoznat podvodné jednání a sdílí příběhy lidí, kteří se stali oběťmi podobných útoků.

Podvodníci se ve své komunikaci často snaží vyvolat pocit naléhavosti, strachu nebo zmatku. Proto je důležité zachovat chladnou hlavu, nespěchat na žádná rychlá řešení a věnovat si čas k zamyšlení. Veškeré zprávy s výzvami k otevření odkazů nebo stahování příloh, zvláště pak ty s podezřelými příponami jako (.exe), (.vbs), (.docm), nebo (.xlsm), by měly být ignorovány, aby se předešlo riziku kompromitace osobních údajů a finančního zneužití.