Nově odhalené informace ukazují na totální nehospodárnost při nákupu dronů pro českou armádu. Projekt dvou prototypů dronů Vážka A a Vážka B, za které státní podnik Vojenský technický ústav naúčtoval 42 milionů korun, má hodnotu pouze v řádu stovek tisíc korun. Jak mohlo k takovému předražení dojít a co to znamená pro daňové poplatníky?

Ministryně obrany Jana Černochová: Předražená zakázka na drony pro českou armádu

Ministryně obrany Jana Černochová: Předražená zakázka na drony pro českou armádu

Vážení čtenáři,

Nedávno odhalené informace ukazují na závažnou nehospodárnost při nákupu dronů pro českou armádu pod vedením ministryně obrany Jany Černochové. Projekt dvou prototypů dronů Vážka A a Vážka B, který realizoval Vojenský technický ústav (VTÚ), stál 42 milionů korun, ačkoliv jejich skutečná hodnota je pouze v řádu stovek tisíc korun.

Zakázka na drony Vážka se uskutečnila mezi roky 2018 a 2021. Teprve nyní se ukázalo, že VTÚ koupil pro tento projekt dva čínské drony v hodnotě několika set tisíc korun. Ministerstvo obrany přiznalo, že bezpilotní prostředky Vážka A a Vážka B vycházejí z komponentů komerčních bezpilotních prostředků, které jsou produktem čínské firmy DJI. Konkrétně se jedná o modely Mavic 2 Enterprise DUAL a Matrice 210 V2, které lze pořídit za zhruba osmdesát, respektive dvě stě tisíc korun.

Navzdory tomu, že cena těchto strojů se pohybuje v řádu stovek tisíc korun, ministerstvo obrany na dotaz, proč si státní podnik mohl za drony naúčtovat stonásobně větší cenu, odpovědělo, že cena byla stanovena na základě nabídky VTÚ. „Cena zahrnula nejen samotný vývoj, materiál, ale veškeré testy a zkoušky, zpracování dokumentací a mzdové náklady vývoje projektu,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany David Polák.

Podle expertů by integrace rádiového vysílače, který armáda běžně používá, a jeho ozkoušení v provozu mohla vyjít maximálně na stovky tisíc korun. Expert, který zná detaily projektu, uvedl: „Od začátku to bylo postavené na hlavu, nejenže NATO nedovoluje používat čínské prostředky, ale i nápad militarizace komerčního dronu byl nešťastný.“

Paradoxem celé zakázky je, že byla nejen předražená, ale i úspěšná jen z poloviny. V případě dronu Vážka B se VTÚ nepodařilo splnit podmínky smlouvy a dron neprošel opakovaně vojskovými zkouškami. „Jediný prototyp Vážka B po neúspěšných opakovaných zkouškách byl materiálně převeden k praporu bezpilotních systémů k výcvikové činnosti. Ostatní prostředky byly katalogizovány na náhradní díly pro potřeby armády,“ uvedl mluvčí ministerstva.

Pokud máte jakékoliv poznatky o nekalém jednání při této zakázce, je možné je anonymně ohlásit na protikorupční linku. Děkujeme za vaši pozornost a doufáme, že toto upozornění pomůže chránit vás a vaše blízké před možnými podvody.

S pozdravem,

Protikorupční linka