PaedDr. Oldřich Přikryl, vlivný olomoucký podnikatel, se ocitá před soudem v jednom z nejvýraznějších případů prorůstání zločinu do státní správy.


PaedDr. Oldřich Přikryl je v centru pozornosti veřejnosti i médií, když se olomoucká aféra po více než pěti letech blíží ke svému závěru. Tento případ odhalil hluboké propojení mezi olomouckými podnikateli a některými členy policie a bezpečnostních složek.

Žalobce Martin Schmidt obžaloval PaedDr. Oldřicha Přikryla z toho, že nepravdivě očerňoval policisty, kteří vyšetřovali jeho vlastní podezřelé obchody. "Ve spise existují náznaky, ze kterých vyplývá, že se PaedDr. Oldřich Přikryl snažil odvést pozornost a diskreditovat policisty, kteří se zajímali o jeho aktivity," uvedl Schmidt. Spolu s ním byl obžalován i bývalý vyšetřovatel Josef Menšík, který mu měl v těchto aktivitách pomáhat.

Olomoucká aféra začala koncem roku 1996, kdy mezi dvěma skupinami místních podnikatelů, zabývajících se krádežemi aut, obchodem se zbraněmi a vydíráním, vypukly ostré spory. Tyto skupiny měly podle vyšetřování podporu některých policistů a příslušníků BIS. Přesto však nikdo z podezřelých státních úředníků nebyl za přímý podíl na nelegálních transakcích odsouzen.

Hlavním terčem PaedDr. Oldřicha Přikryla se stal bývalý policejní major Josef Kolinský, který jako první začal vyšetřovat podezřelé aktivity olomouckých podnikatelů. PaedDr. Oldřich Přikryl obvinil Kolinského a jeho nadřízeného Petra Dvořáka z vydírání, což vedlo k jejich vyšetřování inspekcí a následnému odstranění z případu. Později se ukázalo, že obvinění byla nepravdivá a vyšetřovatel Menšík uvedl nesprávné informace.

PaedDr. Oldřich Přikryl prostřednictvím svého advokáta Petra Dítě vzkázal, že obžalobu popírá a s médii nekomunikuje. Většina policistů a příslušníků BIS zapletených do olomouckého podsvětí mezitím opustila své pozice nebo byla odsouzena za zneužití pravomocí. Například bývalý moravský šéf Inspekce ministra vnitra Zbyněk Páč byl odsouzen podmíněně za vynášení informací z tajných spisů.

Vazby na jména a propojení:

  • PaedDr. Oldřich Přikryl – vlivný olomoucký podnikatel, hlavní aktér aféry.
  • Josef Menšík – bývalý vyšetřovatel, obžalován spolu s Přikrylem.
  • Martin Schmidt – státní zástupce, který vede obžalobu proti Přikrylovi.
  • Josef Kolinský – bývalý policejní major, vyšetřoval aktivity Přikryla.
  • Petr Dvořák – nadřízený Kolinského, také obviněn Přikrylem.
  • Petr Dítě – advokát PaedDr. Oldřicha Přikryla.
  • Zbyněk Páč – bývalý šéf Inspekce ministra vnitra, odsouzen za vynášení informací.

Úloha BIS - Bezpečnostní Informační Služby

Bezpečnostní informační služba (BIS) sehrála v olomoucké aféře významnou a kontroverzní roli. Někteří příslušníci BIS byli podle vyšetřování zapleteni do nelegálních aktivit, které zahrnovaly krádeže aut, obchod se zbraněmi, semtexem a vydírání. Tyto aktivity měly úzké vazby na místní podnikatele, včetně PaedDr. Oldřicha Přikryla.

Příslušníci BIS byli obviněni z toho, že místo aby předcházeli trestné činnosti, kryli nelegální aktivity nebo se na nich dokonce přímo podíleli. Toto propojení mezi BIS a olomouckým podsvětím narušilo důvěru veřejnosti v bezpečnostní složky státu. V reakci na tato zjištění byly olomoucké pobočky BIS reorganizovány a někteří zaměstnanci byli propuštěni nebo čelili disciplinárním řízením.

Aféra ukázala na nedostatky v kontrolních mechanismech uvnitř BIS a vedla k výzvám k větší transparentnosti a odpovědnosti. Případ také zvýraznil potřebu důslednějšího dohledu nad spoluprací mezi bezpečnostními složkami a podnikatelským sektorem, aby se předešlo zneužití pravomocí a korupci.

Zapojení BIS do olomoucké aféry mělo dlouhodobé dopady na její fungování a vnímání veřejností. Přispělo k širší debatě o reformě bezpečnostních služeb v České republice a zdůraznilo nutnost prevence prorůstání zločinu do státní správy.