Francouzská finanční policie pokročila ve vyšetřování podezření z trestného činu v souvislosti s nákupem vily na jihu Francie poslancem ANO a bývalým českým premiérem Andrejem Babišem. Policisté, specializující se na boj s korupcí a daňovými úniky, získali nové důkazy z několika zemí. Vyšetřování se zaměřuje na to, zda při této transakci nedošlo k daňovému úniku.
Francouzská finanční policie získala nové důkazy v kauze týkající se nákupu vily na jihu Francie poslancem ANO Andrejem Babišem. Policisté specializující se na boj s korupcí a daňovými úniky obdrželi dokumenty z několika zemí, aby zjistili, zda nedošlo k trestnému činu při této transakci. Francouzské úřady nyní analyzují všechny získané dokumenty, což potvrdil náměstek finančního prokurátora Antoine Jocteur-Monrozier, který uvedl, že všechny žádosti o mezinárodní trestní pomoc byly vyřízeny.
Vyšetřování se zaměřuje na okolnosti, za kterých si Babiš přes řetězce offshorových společností v roce 2009 koupil vilu v Mougins. Cena transakce dosáhla 14 milionů eur. Podle listiny o prodeji, kterou měl k dispozici deník Le Monde, byla tato částka „zaplacena v hotovosti“. Další dokumenty z Pandora Papers však ukazují, že americká společnost Andreje Babiše použila na financování nákupu domů v Mougins půjčku 15 milionů eur od offshorové společnosti registrované na Britských Panenských ostrovech.
Francouzská národní finanční prokuratura šetří, zda v této věci nebyl spáchán daňový únik. Kvůli tomu se obrátila na několik států včetně Česka, aby při prověřování pomohly. V Česku právní pomoc zpracovávalo pražské městské státní zastupitelství, které odpověď odeslalo do Francie v únoru tohoto roku.
Babišův advokát Michael Bartončík uvedl, že o prověřování této kauzy nic neví. Andrej Babiš na dotazy nereagoval, ale v minulosti opakovaně tvrdil, že všechny jeho nemovitostní transakce proběhly podle zákona.
Vyšetřování Babiše se neomezuje pouze na Francii. Úřad evropského veřejného žalobce prověřuje, zda nedošlo ke střetu zájmů v případu dotace pro společnost Penam z holdingu Agrofert. Tento případ se týká stamilionové dotace na výrobní linku pro Pekárnu Zelená louka, kterou Evropská komise kritizovala za nedostatek inovativnosti. České Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že dotaci firmě odejme.