V loňském roce policie zajistila majetek v hodnotě 6,37 miliardy korun, což je významný nárůst oproti předchozímu roku. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) označila tento výsledek za nadprůměrný. Jaké byly hlavní úspěchy a výzvy v boji proti trestné činnosti v roce 2023?
Policie zajistila majetek v hodnotě 6,37 miliardy korun
Policie České republiky v roce 2023 zajistila pro trestní řízení majetek v hodnotě 6,37 miliardy korun. Tento výsledek je výrazným nárůstem oproti předchozímu roku, kdy byla zajištěna hodnota majetku 5,22 miliardy korun. Poměr mezi hodnotou zajištěného majetku a škodou způsobenou pachateli trestné činnosti činí 48,8 procenta, což uvedla Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve své výroční zprávě. NCOZ označila tuto výši zajištěného majetku za nadprůměrný výsledek.
Původně policie zajistila majetek v hodnotě 8,83 miliardy korun, ale konečná částka po odečtení hodnoty majetku, u kterého bylo následně zajištění zrušeno, činí 6,37 miliardy korun.
Z celkové sumy 8,83 miliardy korun zajistila nejvíce právě NCOZ, a to 6,21 miliardy korun. Následovala krajská policejní ředitelství s 2,47 miliardy korun a Národní protidrogová centrála se 143 miliony korun. Národní protidrogová centrála navíc loni zajistila drogy v hodnotě přinejmenším 1,4 miliardy korun, což ve statistikách zadrženého majetku nefiguruje.
NCOZ také uvedla, že zrušení zajištění majetku bylo loni nadprůměrné, dosahovalo hodnoty 2,46 miliardy korun. Toto zrušení se týkalo především trestních spisů NCOZ, které souvisely s bezhotovostním převodem rozsáhlých peněžních prostředků ze zahraničí, proti nimž bylo podáno trestní oznámení ze strany Finančního analytického úřadu, a následně byly tyto prostředky uvolněny po zrušení zajištění.
Podle NCOZ pachatelé stále více využívají sofistikované metody, jak svůj majetek skrýt před policií. Patří sem převody na blízké osoby, firmy v České republice i zahraničí, vyčlenění majetku do svěřenského fondu, anonymní bezpečnostní schránky a používání virtuální měny a jiných alternativních platebních prostředků.
Policie při zajišťování majetku využívá poznatky získané při domovních prohlídkách nebo výsleších. Povaha zajištěného majetku je velmi různorodá – kromě peněžních prostředků v hotovosti a na bankovních účtech zahrnuje nemovitosti, motorová vozidla, elektrozařízení, šperky a luxusní hodinky, ale také pohledávky, zaknihované cenné papíry, obrazy a jiné umělecké předměty či investiční alkohol.