Vězeňská služba ČR zasahovala ve středu ve Valdicích, aby předešla možnému vzbouření a odhalila nelegální předměty.


Ve středu provedla Vězeňská služba ČR rozsáhlý zásah ve věznici Valdice na Jičínsku, známé jako nejpřísnější věznice v Česku. Zásah byl reakcí na podezření na vzpouru vězňů a nelegální držení drog a dalších zakázaných předmětů. Akce, která trvala pět hodin, se účastnily jednotky z několika věznic.

Vězeňská služba uvedla, že zásah byl preventivně-bezpečnostní akcí, zaměřenou na prověření spolupráce různých složek. „Akce začala na základě reálného podezření na nekalé jednání několika vězňů. Byla úspěšně dokončena a potvrdila dobrou spolupráci všech zúčastněných,“ sdělila Vězeňská služba ČR.

Když se objevily podezření na držení drog a nepovolených předmětů, stejně jako na přípravu vzpoury, byl svolán krizový štáb na generálním ředitelství i ve valdické věznici. „Bylo povoláno několik jednotek z věznic a zahájena rozsáhlá kontrola vězňů i části objektu. Bezpečnost věznice nebyla ohrožena,“ uvedla vězeňská služba.

V červnu policie obvinila devět lidí z pašování drog a léčiv do věznice. Mezi obviněnými je pět vězňů a tři ženy. Vyšetřování začalo loni v září, kdy dozorci našli při kontrole balíček s podezřelou látkou. Drogy byly ukryty v různých předmětech, jako jsou manžety tepláků, houbičky na mytí nádobí, propisovací tužky, náplasti a pěnové samolepky. Pašování drog do valdické věznice není novinkou.

V polovině června bylo ve Valdicích 1017 vězňů, z toho 14 doživotně odsouzených. Navzdory výpovědím více než 60 zaměstnanců, včetně třetiny dozorců, vězeňská služba ujistila, že provoz věznice není ohrožen. Z 419,5 tabulkových míst bylo v polovině června obsazeno 350.