Generální ředitelství Českých drah vyslalo více než dvacet zaměstnanců na fotbalové Euro do Hamburku, kde za ubytování jednoho z nich zaplatilo státní podnik 500 eur. Ministr dopravy Martin Kupka a členové dozorčí rady byli o akci údajně neinformováni.


Manažeři Českých drah se koncem června zúčastnili fotbalového utkání s Tureckem v Hamburku. Akce byla natolik utajena, že o ní nevěděli ani ministr dopravy Martin Kupka, ani členové dozorčí rady. České dráhy za ubytování každého z 21 účastníků zaplatily přibližně 500 eur na noc. Ministr dopravy Martin Kupka uvedl, že o výletu neměl žádné informace, ale hodlá si je vyžádat.

Podobně reagoval předseda dozorčí rady Miroslav Zámečník, který rovněž neměl o cestě do Německa žádné informace. Přesto podotkl, že vedení firmy není povinno sdělovat dozorčí radě všechny své kroky, ale musí být schopno je obhájit.

Generální ředitel Michal Krapinec vysvětlil, že vstupenky na kvalifikační zápas s Tureckem získali od Fotbalové asociace ČR, které jsou partnery, a do Hamburku se vypravili speciálním vlakem. Pobyt v hotelu zaplatily České dráhy z vlastních zdrojů, což potvrdil mluvčí firmy Filip Medelský. Náklady na ubytování byly dlouhodobě plánovány a měly by se pohybovat kolem 500 eur za osobu, celkově tedy přes čtvrt milionu korun.

Vedle zápasu s Tureckem, který se uskutečnil 26. června, se někteří členové vedení zúčastnili i předchozího utkání s Gruzií, avšak tentokrát individuálně. Lukáš Svoboda, zodpovědný za řízení ekonomických útvarů, přiznal, že na zápase s Gruzií byl s rodinou a všechny náklady kromě vstupenky si hradil sám. Utkání s Tureckem již bylo součástí polopracovní cesty, během které ve vlaku intenzivně pracovali, což byla zároveň teambuildingová akce.