Sněmovna České republiky udělala významný krok směrem k modernizaci insolvenčního práva, když schválila zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky. Tento krok má pomoci předluženým lidem získat druhou šanci, ačkoliv vzbudil kritiku, že znevýhodňuje věřitele. V České republice byly dosud jedny z nejhorších podmínek pro oddlužení ve srovnání s civilizovanými zeměmi. Novela rovněž zdůrazňuje odpovědnost věřitelů, kteří mají dostatek možností kontrolovat své klienty.


Sněmovna dnes schválila vládní novelu insolvenčního zákona, která výrazně zkracuje dobu oddlužení z pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Tento krok přichází jako součást snahy o modernizaci českého insolvenčního práva, které zaostávalo za standardy civilizovaných zemí. Česká republika se dosud potýkala s jedněmi z nejhorších podmínek pro oddlužení, což výrazně omezovalo možnosti předlužených občanů dostat se z dluhové pasti.

Schválení této novely bylo podpořeno 107 ze 173 přítomných poslanců, přičemž pro návrh hlasovali zejména zákonodárci koaličních stran a hnutí SPD. Opoziční hnutí ANO se většinově zdrželo hlasování. Poslankyně ANO Helena Válková kritizovala rozšíření tříleté doby oddlužení i na nepodnikající osoby jako aktivistické, zatímco Olga Richterová (Piráti) tvrdila, že by bylo nespravedlivé rozlišovat mezi živnostníky a ostatními jednotlivci.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) označil novelu za koaliční kompromis. „Kdyby tady bylo 101 poslanců za ODS, zákon vypadá jinak,“ uvedl Blažek. Poslankyně Vladimíra Lesenská (SPD) zdůraznila, že zapojení dlužníků do legální ekonomiky je klíčové, ale nemělo by se dít na úkor věřitelů.

Věřitelé mají v procesu oddlužení dostatek možností kontrolovat své klienty a měli by nést větší díl odpovědnosti. Novela zavádí tříletý proces oddlužení, přičemž osvobození od placení zbývajících dluhů již nebude podmíněno splacením určité části pohledávek věřitelů. Případy se budou posuzovat individuálně, což umožní přístup spravedlivější a flexibilnější.

Sněmovna na návrh ministra Blažka rozšířila výčet podkladů, které budou mít insolvenční správci k dispozici pro dohled nad tím, zda dlužník plní podmínky a povinnosti. Věřitelé mají mít delší, dvouměsíční lhůtu pro podání návrhu na prodloužení nebo zrušení oddlužení. Insolvenční soud by mohl dobu oddlužení prodloužit až o 1,5 roku v případě, že by zahrnovalo prodej majetkové podstaty.

Navzdory podpoře ústavně-právního výboru neuspěly žádné z pozměňovacích návrhů opozičního hnutí ANO. Patřil mezi ně i návrh Patrika Nachera na evidenci exekucí v registru vozidel kvůli ochraně kupujících při prodeji ojetých aut. Ministr Blažek uvedl, že návrh jde správným směrem, ale není technicky proveditelný.

Další schválené změny zahrnují sjednocení výše srážky ze mzdy v exekučním a insolvenčním řízení, zavedení elektronického spisu v insolvencích a možnost úhrady dluhu prostřednictvím internetového bankovnictví z již obstaveného účtu. Vládní novela rovněž stanoví, že tříleté oddlužení by trvalo pouze jednou za zhruba 24 let.

Tento krok představuje významný posun směrem k modernizaci a humanizaci českého insolvenčního práva, přičemž zdůrazňuje rovnováhu mezi potřebami dlužníků a odpovědností věřitelů. Sněmovna si zaslouží pochvalu za tento významný krok, který může pomoci mnoha lidem v obtížné situaci znovu najít stabilitu a naději.