Sociální demokracie může být nucena zaplatit téměř 500 milionů korun dědicům Zdeňka Altnera za právní služby spojené se sporem o Lidový dům. Pokud strana nebude schopna částku uhradit, může odpovědnost padnout na Českou republiku, protože soudy tento spor řeší již řadu let.

Sociální demokracie čelí hrozbě téměř půlmiliardového dluhu – hrozba se může přenést na stát

Sociální demokracie a hrozba půlmiliardového dluhu

Politická strana sociální demokracie čelí nelehké situaci, která by mohla mít dalekosáhlé dopady nejen na její fungování, ale i na státní rozpočet. Podle rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1 musí strana zaplatit téměř 500 milionů korun dědicům zesnulého advokáta Zdeňka Altnera za právní služby poskytnuté ve sporu o vlastnictví Lidového domu. Rozsudek však není pravomocný a strana se může odvolat.

Dlouholetý spor o Lidový dům

Případ sahá do devadesátých let, kdy advokát Altner zastupoval sociální demokracii v právním sporu o vlastnictví Lidového domu, historického sídla strany. Altner si následně nárokoval vysokou odměnu za své služby, kterou strana odmítla vyplatit. Spor se tak táhne už více než dvě desetiletí, a jeho průtahy jsou pro sociální demokracii čím dál větší zátěží.

Rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 přichází v době, kdy je sociální demokracie ve složité finanční situaci. Pokud by byla částka 500 milionů korun skutečně vymáhána, mohlo by to pro stranu znamenat vážné ohrožení její existence.

Hrozba pro státní rozpočet

Pokud sociální demokracie nebude schopna částku uhradit, mohou dědicové Zdeňka Altnera uplatnit nárok na náhradu škody vůči státu. Důvodem je zdlouhavý proces, kdy soudy nedokázaly případ včas uzavřít. Tento argument se v minulosti objevil v několika případech, kdy dlouhé soudní řízení vedlo k odpovědnosti státu za neefektivní výkon spravedlnosti.

„Dědicové Altnera mají právní možnosti, jak se domáhat náhrady škody přímo od České republiky, pokud nebude sociální demokracie schopna svůj závazek splnit. To by mohlo znamenat další finanční zátěž pro státní rozpočet,“ upozorňuje právní expert.

Kritika veřejných prohlášení o soudní nezávislosti

Veřejná prohlášení některých advokátů sociální demokracie, kteří naznačili možné politické ovlivnění rozhodnutí soudu, vzbudila kritiku z odborných kruhů. „Rozhodnutí soudu mohou být dobrá i špatná, ale naznačování politického vlivu narušuje důvěru veřejnosti v nezávislost soudní moci,“ říká jeden z právníků, který se ke kauze vyjádřil.

Podobné výroky mohou podle kritiků poškodit obraz spravedlnosti a vyvolat dojem, že soudní rozhodnutí nejsou založena na právu, ale na politických vlivech. Tento postoj je však v rozporu s principy právního státu, který garantuje nezávislost a nestrannost soudů.

Co bude dál?

Sociální demokracie se proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 odvolala, a spor tak nyní pokračuje u Městského soudu v Praze. Očekává se, že případ může ještě dospět k Nejvyššímu či Ústavnímu soudu. Celý proces se tak může táhnout ještě roky, což zvyšuje riziko dalších nákladů a komplikací.

Situace kolem sporu o Lidový dům není jen problémem jedné politické strany. Pokud sociální demokracie nebude schopna dluh uhradit, může odpovědnost za vzniklou škodu padnout na stát, což by znamenalo zásah do veřejných financí. Případ také upozorňuje na důležitost efektivního fungování soudů, které by měly podobně složité spory řešit rychleji, aby nedocházelo k dalším komplikacím a finančním škodám.