Po náročném dni plném změn a ocenění se nad svět hokeje stahují temné mraky. V sídle Českého hokeje se před měsíci objevili detektivové, vyvolávajíce otazníky kolem hospodaření bývalého vedení svazu. Zatímco národní hokejové hvězdy čekají na vyhlášení Zlaté hokejky, ve vzduchu visí nezodpovězené otázky a stín podezření.

Stále nezveřejněný výsledek vyšetřování NCOZ za zavřenými dveřmi Českého hokeje

Udavačská kauza prezidenta Českého hokeje se rozrůstá o další informace. Sám Tomáš Král v prohlášení pro média potvrdil, že byl evidovaným spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky, tehdejší třetí správy StB.

Byl to pro Český hokej pořádně horký čtvrtek. Nejprve přes poledne zasedání svazového výkonného výboru, který rozhodl o konci kouče reprezentace Kariho Jalonena a jeho nástupci Radimu Rulíkovi, večer se pak vše chystalo na anketu Zlatá hokejka pro nejlepšího hráče sezony. A aby toho nebylo málo, odpoledne do sídla svazu v Libni dorazili policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), kteří se zajímali o smlouvy a dokumenty spojené s hospodařením bývalého vedení svazu v čele s Tomášem Králem.

Informoval o tom server lidovky.cz, podle kterého policisté byli i v sídle BPA sport marketing, která byla posledních 15 let výhradním marketingovým partnerem hokejového svazu a sídlí ve stejné budově na pražské Harfě jako svaz, jen v jiném patře.

„Přišla sem v odpoledních hodinách policie a chtěla nějaké vysvětlení," prohlásila pro lidovky.cz ředitelka BPA Jana Obermajerová s tím, že se sama nedozvěděla, co detektivové požadovali. Údajně by mělo jít o dokumenty týkající se k partnerství svazu s BPA, které končí posledním červnem.

„Policisté provedli dne 29. června šetření v prostorách Českého hokeje, při kterém si vyžádali a zajistili nezbytné informace a doklady. Policejní šetření souvisí s poskytnutím forenzního auditu. Vedení PRO - HOCKEY Cz., s.r.o. i Českého hokeje poskytuje maximální součinnost všem příslušným orgánům," uvedl v pátek odpoledne PR manažer hokejového svazu Michael Schuster.

Prezident Českého hokeje Alois Hadamczik už v prosinci smlouvu mezi dceřinou společností svazu Pro-Hockey a BPA kritizoval. BPA koupila marketingová práva, ale dlouhodobě se snižovalo jejich plnění a společnost dostávala výrazné slevy. Hokejový svaz tak podle Hadamczika přišel o 216 milionů.

„Máte smlouvu na plnění za 90 milionů a najednou k 31. květnu 2022 došlo ke smlouvě o snížení o 19 milionů. My jako svaz jsme vždycky souhlasili," uvedl Hadamczik. Obermajerová to rezolutně odmítla. „Měsíc před zahájením reprezentační sezony 2008/2009 jsme byli požádáni o pomoc se zajištěním financí pro nadcházející období. Spolupráce trvá 15. sezonu, stabilizovali jsme za tuto dobu portfolio dlouhodobých partnerů a zajistili víc než jednu miliardu korun. Pro český lední hokej šlo o maximálně výhodnou a přínosnou spolupráci. Průběžně navyšované požadavky nového vedení svazu na cenu neodpovídají rozsahu a hodnotě postupovaných práv a servisu pro partnery," řekla v prosinci, když vysvětlovala konec spolupráce BPA s hokejovým svazem.

Hadamczik dlouhodobě kritizuje i svého předchůdce v čele svazu Tomáše Krále, jehož nahradil loni v létě. „Tato firma neměla žádná pravidla, kontrolní mechanismy a řídili to jedinci, kteří si dělali, co chtěli. Nedělala se žádná výběrová řízení, která by vedla k lepší hospodárnosti," řekl Hadamczik.