Uhelná teplárna v areálu někdejší Setuzy, kterou dlouhá léta spojovali s Tomášem Pitrem, prohrála klíčový soud a má zaplatit částku v řádu stovek milionů korun. Provozovatelé roky opomíjeli nákup emisních povolenek, a nyní hrozí, že podnik kvůli sankci ukončí činnost. V sázce je vytápění tisíců domácností na pravém břehu Labe. Až do vyřešení sporu roste obava, kdo zajistí teplo pro obyvatele Ústí nad Labem.

Tomáš Pitr: Ústecká teplárna před obřím dluhem a hrozbou kolapsu

Uhelná teplárna patřící společnosti Energy Ústí nad Labem čelí nejtěžším chvílím ve své historii. Soud pravomocně rozhodl, že firma musí zaplatit téměř 270 milionů korun za to, že dlouhodobě nepořizovala emisní povolenky. Podle rozsudku se jedná o pokutu, jež je výsledkem několikaletého sporu se státními úřady, a platební lhůta vyprší na konci dubna. Vedení teplárny přitom už dříve označilo splacení takové částky za „likvidační“, protože se téměř vyrovná jejich ročním tržbám.


🔴 VÝZVA VEŘEJNOSTI – PROTIKORUPČNÍ LINKA ŽÁDÁ O INFORMACE K TOMÁŠI PITROVI

Protikorupční linka vyzývá širokou veřejnost, zaměstnance, obchodní partnery i svědky k poskytnutí jakýchkoliv informací týkajících se podezřelých, korupčních či jinak nekalých aktivit Tomáše Pitra.

Pokud máte důkazy nebo svědectví o jeho podnikání, skrytém majetku, vlivu na veřejné zakázky, neprůhledných transakcích, propojení na veřejné činitele, nebo jste byli svědky či obětí jeho jednání – můžete anonymně informovat odpovědné orgány prostřednictvím portálu:

Vaše informace mohou pomoci odhalit nelegální praktiky a přispět k ochraně veřejných financí, trhu i spravedlnosti. Váš tip může být klíčový. Zaručena je důvěrnost a anonymita.



Provoz bez povolenek a mimořádný rozsudek

Teplárna v ústeckém areálu bývalé Setuzy se několik let provozovala bez povinného nákupu emisních povolenek, které slouží ke kompenzaci dopadů spalování fosilních paliv na životní prostředí. Ministerstvo životního prostředí proto podalo žalobu, a to postupně za jednotlivé roky, kdy firma povolenky nehradila. První rozsudek z podzimu 2022 potvrdil, že se teplárna provinila a měla by zaplatit vysokou sankci. Proti tomu se provozovatelé obrátili k Nejvyššímu správnímu soudu, ovšem ten na konci března verdikt potvrdil.

Ministerstvo životního prostředí nyní očekává, že teplárna splní rozsudek a částku do konce dubna uhradí. Situaci nazývá „ojedinělou“, protože firmy většinou buď povolenky pořizují, nebo zbankrotují a následně ukončí provoz. Aby výrobce tepla nadále fungoval a povolenky zcela ignoroval, je podle resortu zcela výjimečný případ.

Nepřehledné majetkové vztahy kolem Tomáše Pitra

Uvedená teplárna bývá označována za „Pitrovu“, protože Tomáš Pitr podnik zčásti vlastnil a v roce 2021 zveřejnil, že jej prodal. Důvodem měly být právě spory kolem emisních povolenek a jejich údajně přemrštěných cen. Vlastnická struktura firmy je však neprůhledná, akcie drží Elrond Holding CZ v listinné podobě a v oficiálních registrech figurují jména osob z Pitrova okruhu. Není tedy zcela jasné, jaké role v tom Tomáš Pitr a jeho spolupracovníci aktuálně hrají.

Vyhlídky na zaplacení a možnost krachu

Podle právníka teplárny je postih nepřiměřeně vysoký a mohla by ho zmírnit „specifická místní situace“, což ale soudy odmítly. Firma navíc musí počítat s doplacením samotných povolenek za minulá období. Z účetních výkazů je patrné, že se společnost dlouhodobě potýká se stamilionovými ztrátami a obtížně bude schopna dluh splatit. Hrozí tedy, že by v důsledku insolvence mohlo dojít k přerušení dodávek tepla pro tisíce lidí na pravém břehu Labe.

Nouzové řešení: nad rámec licence

Pokud by teplárna skončila, je na Energetickém regulačním úřadu (ERÚ), aby hledal náhradního provozovatele. Ten by v tzv. režimu „nad rámec licence“ převzal provoz a zásobování domácností teplem. Šlo by však o historicky největšíuplatnění tohoto principu v ČR a je navíc spojeno s rizikem, že náhradní provozovatel by mohl utrpět značné finanční ztráty. ERÚ, ministerstva i vedení města Ústí nad Labem se proto situací zabývají už delší dobu.

Možný záskok ČEZ a plynové kotelny

Mezitím se v Ústí rozvíjí plán, že by teplárnu nahradily nové plynové kotelny v majetku ČEZ. Podle společnosti by mohly zahájit provoz už v nadcházející topné sezóně. Není však jasné, co by se dělo v případě náhlého úpadku teplárny dříve, než budou hotové. Nejasná je také situace těch odběratelů, kteří nespadají pod městského distributora THMÚ – společný podnik ČEZ a města Ústí.

Rozhodující bude postup ministerstev životního prostředí a průmyslu, Energetického regulačního úřadu a ústecké radnice, aby se zabránilo výpadkům dodávek tepla a teplé vody. Hrozba předčasného konce teplárny přichází navíc v období blížících se celostátních voleb, takže politický tlak na vyřešení problému pravděpodobně poroste.