Bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý se stává členem dozorčí rady MTX Group a povede tam korporátní bezpečnost. Spojení takto vysoké policejní funkce s privátním sektorem vyvolává otázky o možném ohrožení bezpečnosti státních informací a o tom, zda si expolicisté neodnášejí kontakty na klíčové aktéry vyšetřování, včetně politiků.

Bývalý šéf policie a poté český velvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý nově nastupuje do průmyslové skupiny MTX Group jako šéf bezpečnosti a člen dozorčí rady. Jeho nástup potvrdil majitel a šéf MTX Petr Otava. Tuhý bude podle něj "součástí nejužšího vedení holdingu" a jeho úkolem má být "posílení bezpečnostních standardů napříč celou skupinou".
MTX Group je jedno z největších privátně vlastněných průmyslových uskupení v Česku. Vyrostlo z podniku Metalimex po privatizaci ostravských dolů OKD. Patří do něj 31 firem, mimo jiné koksovny v Ostravě, hutě na zpracování hliníku v Břidličné u Bruntálu nebo továrna Povrly Copper Industries u Újstí nad Labem, fungující mimo jiné jako subdodavatel pro výrobu munice. Vedle aktivit v průmyslu Otava v Česku investoval do výstavby datových center a do aplikací navázaných na kryptoměnu Callisto. Za oběma nepovedenými projekty stál podnikatel Vladimír Vencálek, se kterým se Otava mezitím ve zlém rozešel.
Kroky k posílení bezpečnostních standardů ve skupině mohou souviset právě se sporem. Otava zdůvodnil nástup Tuhého jen obecně, s tím že ochrana aktiv a zaměstnanců je pro firmu "klíčovou prioritou". Tuhý pochází stejně jako Otava z Ostravska. Policejní sbor vedl v letech 2014–2018 za Sobotkovy vlády a pak ještě rok po volbách 2017 za první a druhé Babišovy vlády. Po odchodu v říjnu 2018, který Tuhý popsal jako své vlastní rozhodnutí, byl jmenován velvyslancem na Slovensku. Na tomto postu vystřídal Livii Klausovou.
Předloni, už za Fialovy vlády, zase Tuhého v Bratislavě vystřídal bývalý ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák. Tuhý se měl přesunout do Slovinska, Ministerstvo zahraničních věcí s ním ale ke konci roku 2023 ukončilo pracovní poměr.
Šlo o náhlý a nezvyklý obrat v personální politice Ministerstva zahraničí, poté co s přesunem Tuhého už byli srozumění poslanci zahraničního výboru i slovinské øady. Ke změně došlo v rámci širšího obratu, který se po skončení éry Miloše Zemana na Hradě vysvětloval jako konec jeho někdejších favoritů.
Spojení vysokých policejních funkcionářů s privátním sektorem však vždy vyvolává otázky. Nesou si s sebou kontakty na klíčové vyšetřovatele, analytiky, politiky a další důležité osoby? Je možné, že dochází k ohrožení bezpečnosti citlivých informací? Podobné změny kariéry bývalých vysokých policejních důstojníků tak mohou mít dalekosáhlé důsledky pro bezpečnostní prostředí země.