Po dvou a půl letech vyšetřování předložila NCOZ návrh obžaloby na šest bývalých manažerů a samotnou CCA Group. Policie je podezřelá z daňového úniku téměř 90 mil. Kč a Vácha navíc z praní špinavých peněz.
Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) minulý týden ukončili víc než dvouapůlleté vyšetřování a 7. května předali vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní spis s návrhem obžaloby na šest fyzických osob – v čele Tomáš Vácha, Dana Sušeňová, Pavel Šebek a Ilona Aubrechtová – a na právnickou osobu CCA Group. Dozorující žalobce Jan Scholle uvedl, že se nyní s dokumentací seznamuje a rozhodne o dalším postupu: podání obžaloby, vrácení spisu NCOZ k doplnění, nebo zastavení trestního stíhání.
Ironií je, že o obžalobě musí rozhodnout Vrchní státní zastupitelství v Praze, které samo dlouhodobě využívá informační systémy vyvinuté CCA Group, stejně jako pražský městský soud, kde by případ mohl být projednáván. Zátah proběhl už 1. listopadu 2022, kdy policie poprvé obvinila Váchu jako „skutečného majitele“ firmy a další klíčové osoby.
Podle spisu se podezřelí od září 2019 do září 2022 měli dopouštět rozsáhlého krácení DPH a daně z příjmů právnických osob. Vácha prý prostřednictvím ovládaných dodavatelů, vedených tzv. „bílými koni“ z řad ukrajinských občanů, předkládal nepravdivá daňová přiznání. Skupina tak podle vyšetřovatelů připravila státní pokladnu, respektive pražský finanční úřad, o téměř 90 milionů korun. Vácha je navíc obviněn i z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz.
CCA Group je klíčovým dodavatelem IT řešení pro českou justici už od roku 1995 – smluvně dodává software pro všechny soudy, státní zastupitelství i ministerstvo spravedlnosti a mezi její produkty patří i insolvenční rejstřík. Resort spravedlnosti proto podle ministra Pavla Blažka (ODS) nemůže spolupráci přerušit, dokud nebude vydán pravomocný rozsudek.
Jiné státní úřady však již partnerství s CCA Group ukončily (např. ÚZIS, ČSSZ). Společnost a její management od začátku odmítají protiprávní jednání. Mediální zástupce Michal Štefl uvedl, že za dva a půl roku nebyl učiněn zásadní pokrok ve vyšetřování, a všechny návrhy na doplnění důkazů podali včas. Podle něj po tak dlouhé době vyšetřování ztratila kauza dávno důvěryhodnost.