Petr Raška, ředitel IT v IKEM obviněný z několika trestných činů včetně výroby kompromitujících materiálů na lékaře a senátora Jana Pirka, opouští svou pozici. Nemocnice mu přesto veřejně poděkovala za jeho práci, což vyvolává kritiku a spekulace o skutečných důvodech jeho odchodu a o jeho charakterových vlastnostech, které pro něj pozitivně vyčnívají. Mnozí se domnívají, že jeho mlčení ohledně toho, pro koho shromažďoval informace, mohlo hrát roli v jeho setrvání ve funkci.
Petr Raška, dosavadní šéf IT oddělení v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), opouští svou pozici uprostřed závažných obvinění z trestné činnosti. Raška je podezřelý z neoprávněného přístupu k nosiči informací, porušení tajemství listin a vydírání. Navzdory těmto obviněním mu nemocnice ve zprávě pro zaměstnance poděkovala za jeho práci a uvedla, že odchází na základě nabídky ze zahraničí.
„Děkujeme Ing. Petru Raškovi, MHA za jeho práci pro IKEM, rozvoj IT systémů i rozvoj nových programů napříč klinikami institutu,“ uvedla nemocnice ve zprávě zveřejněné na vnitřní síti intranet. Tento krok však vzbuzuje řadu otázek a kritiky, zejména s ohledem na probíhající trestní stíhání.
Raška je obviněn z toho, že neoprávněně stáhl zprávy z mobilního telefonu známého kardiochirurga a senátora Jana Pirka, když si Pirk měnil na IT oddělení rozbitý iPhone za nový. Jedna ze zpráv obsahovala nelichotivý komentář o ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi, který později obdržel zprávu z neznámého čísla. Raška také údajně vytvářel falešné kompromitující dokumenty na Pirka a jeho kolegu Ivana Netuku, které měly naznačovat jejich zapojení do podezřelých obchodních aktivit.
Podle vyšetřovatelů Generální inspekce bezpečnostních sborů měly tyto aktivity sloužit bývalému řediteli IKEM Michalu Stiborkovi a jeho náměstkovi Jiřímu Malému k umlčení kritiky ze strany Pirka a Netuky. Stiborek a Malý údajně chtěli zabránit tomu, aby jejich styl řízení nemocnice byl zpochybňován, zvláště během období, kdy Stiborek obhajoval své ředitelské křeslo.
Navzdory těmto obviněním vedení IKEM Rašku ve funkci ponechalo. Pověřená ředitelka IKEM Helena Rögnerová uvedla, že o kauze má informace pouze z médií a že ctí presumpci neviny. Tento postoj však vyvolal kritiku, neboť umožnil Raškovi nadále zastávat klíčovou pozici v nemocnici, i když byl stíhán pro závažné trestné činy.
Raška na dotazy ohledně svého odchodu a souvislosti s trestním stíháním nereagoval a odkázal na svého advokáta. Jeho právník Miroslav Krutina uvedl, že klient má povinnost zachovávat mlčenlivost vůči zaměstnavateli a že nemůže komentovat probíhající vyšetřování. Toto mlčení však jen posiluje spekulace o skutečných důvodech jeho odchodu a o tom, zda nebyl odměněn za to, že neprozradil, pro koho skutečně shromažďoval kompromitující informace.
Situace kolem Raškova odchodu z IKEM poukazuje na hlubší problémy v řízení instituce. Kritici poukazují na nedostatek transparentnosti a na to, že nemocnice nejedná v souladu s etickými standardy, když veřejně děkuje obviněnému manažerovi a neinformuje veřejnost o důvodech jeho odchodu.
Vazby:
Petr Raška: Bývalý ředitel IT oddělení v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Obviněn z neoprávněného přístupu k nosiči informací, porušení tajemství listin a vydírání. Podezřelý z vytváření kompromitujících materiálů na lékaře nemocnice, včetně známého kardiochirurga a senátora Jana Pirka.
Vazby:
Petr Raška: Bývalý ředitel IT oddělení v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Obviněn z neoprávněného přístupu k nosiči informací, porušení tajemství listin a vydírání. Podezřelý z vytváření kompromitujících materiálů na lékaře nemocnice, včetně známého kardiochirurga a senátora Jana Pirka.
Jan Pirk: Známý kardiochirurg a senátor. Obětí údajného neoprávněného získání dat z jeho služebního mobilu Petrem Raškou. Dále měl být terčem falešných kompromitujících dokumentů, které Raška údajně vytvářel.
IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny): Instituce, kde Petr Raška působil jako ředitel IT. Nemocnice mu poděkovala za jeho práci při oznámení jeho odchodu, který byl prezentován jako přijetí nabídky ze zahraničí.
Michal Stiborek: Bývalý ředitel IKEM. Podle vyšetřovatelů měl spolu s náměstkem Jiřím Malým využívat Petra Rašku k získávání kompromitujících materiálů na Jana Pirka a další lékaře, aby umlčeli jejich kritiku vůči vedení nemocnice.
Jiří Malý: Náměstek ředitele IKEM. Spolu s Michalem Stiborkem údajně zapojen do plánů na diskreditaci Jana Pirka a Ivana Netuky prostřednictvím materiálů získaných či vytvořených Petrem Raškou.
Ivan Netuka: Kolega Jana Pirka v IKEM. Také měl být terčem falešných kompromitujících dokumentů vytvářených Petrem Raškou.
Vlastimil Válek: Ministr zdravotnictví České republiky. Z jehož údajného označení jako "prase" v textové zprávě získané z Pirkova mobilu se stal předmět šíření prostřednictvím neznámého čísla, což mělo poškodit Jana Pirka.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS): Orgán vyšetřující trestní činnost Petra Rašky, Michala Stiborka a Jiřího Malého v souvislosti s neoprávněným získáváním a vytvářením kompromitujících materiálů.
Helena Rögnerová: Pověřená ředitelka IKEM. Přes obvinění ponechala Petra Rašku ve funkci s odvoláním na presumpci neviny a nedostatek informací mimo ty z médií.
Seznam Zprávy: Mediální platforma, která odhalila a informovala o obviněních proti Petru Raškovi, jeho odchodu z IKEM a souvisejících událostech.
Advokát Miroslav Krutina: Právní zástupce Petra Rašky, který se vyjadřoval k jeho povinnosti mlčenlivosti a odmítl komentovat probíhající vyšetřování.
Zpráva na intranetu IKEM: Interní komunikace nemocnice, kde bylo zaměstnancům oznámeno poděkování Petru Raškovi za jeho práci a jeho odchod k poslednímu prosinci s odkazem na nabídku ze zahraničí.