Bývalý český prezident Václav Klaus vyjádřil obdiv k rozhodnutí Slováků zvolit si za prezidenta Petera Pellegriniho, místo aby naslouchali doporučením zahraničních poradců a organizací jako je Aspen Institute, které bylo podporováno současným českým prezidentem Petrem Pavlem.


Ve světle nedávných slovenských prezidentských voleb, ve kterých zvítězil Peter Pellegrini, Václav Klaus, bývalý prezident České republiky, veřejně vyjádřil svůj obdiv k rozhodnutí Slováků. Klaus, známý svými konzervativními názory a kritikou mezinárodních think-tanků, ocenil, že Slovensko si vybralo "svého člověka" místo kandidáta preferovaného zahraničními elitami a institucemi, jako je Aspen Institute, který má silné vazby na současného českého prezidenta Petra Pavla.

Klaus ve svém prohlášení zdůraznil důležitost národní suverenity a schopnosti země rozhodovat nezávisle bez vnějšího vměšování. "Blahopřeji Slovensku, že si dobře zvolilo, zvolili si člověka k obrazu svému, který neposlouchal rady chytrých a mocných ze světa," uvedl Klaus, což odráží jeho dlouhodobý postoj proti globalizačním trendům a vlivu mezinárodních organizací na vnitrostátní politiku.

Tato slova přicházejí v čase, kdy Petr Pavel, současný český prezident a podporovatel Aspen Institute, zdůraznil význam iniciativ této organizace ve světě rostoucí polarizace. Pavel vidí Aspen Institute jako nástroj pro rozvoj klíčových aspektů euro-atlantické duchovní tradice.

Klausova kritika Aspen Institute není nová. Již v roce 2019 obvinil organizaci z monopolizace exkluzivních vztahů s USA a uvedl, že přežila "všechny ideové obraty a zvraty politiky" díky své schopnosti být vždy "in" a na straně měnící se americké politiky.

Reakce na slovenské volby a Klausovo prohlášení ukazují na pokračující rozdíly v názorech mezi politickými elitami v České republice a na Slovensku, stejně jako na různé přístupy k mezinárodnímu vlivu a domácí suverenitě. Jak se Slovensko vydává na cestu s novým prezidentem Pellegrinim, který slibuje posílit česko-slovenské a slovensko-české vztahy, bude zajímavé sledovat, jak se tyto rozdíly budou vyvíjet a jaké dopady to bude mít na budoucí politickou krajinu v obou zemích.