Maďarský premiér opět ukázal, že politické zájmy staví nad mezinárodní právo, když slíbil bezpečí izraelskému premiérovi Netanjahuovi, čelícímu zatykači ICC.
Maďarský premiér Viktor Orbán opět ukázal, že jeho vláda neváhá stavět politické zájmy nad mezinárodní právní závazky. Jeho rozhodnutí pozvat izraelského premiéra Benjamina Netanjahua do Maďarska, a přitom garantovat, že zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC) nebude vykonán, nejen podrývá důvěru v globální spravedlnost, ale také signalizuje ochotu ignorovat mezinárodní právo, pokud se to hodí jeho politickým cílům.
Pohrdání právem a podpora kontroverzních lídrů
Orbánovo vyjádření, že zatykač ICC je „špatný“ a „přilévá olej do ohně“, je znepokojivým příkladem, jak politický lídr otevřeně zpochybňuje legitimitu nezávislého soudního orgánu, jehož cílem je stíhat nejzávažnější zločiny, jako jsou válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Orbánova podpora Netanjahua, který čelí obviněním ze spáchání zločinů v Pásmu Gazy, navíc ukazuje, že maďarský premiér se neštítí stát po boku lídrů s kontroverzní reputací, pokud to odpovídá jeho geopolitickým zájmům.
Dvojí metr na spravedlnost
Maďarsko, které podepsalo a ratifikovalo Římský statut, sice tvrdí, že jeho právní systém není vázán rozhodnutími ICC, ale tento postoj je selektivní a politicky motivovaný. Stejný argument použila Budapešť loni, když oznámila, že nezadrží ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače ICC za únosy ukrajinských dětí. Zdá se, že Maďarsko si vybírá, kdy mezinárodní právo respektovat, a kdy jej ignorovat, což zásadně oslabuje důvěryhodnost země jako člena mezinárodního společenství.
Ohrožení autority ICC
Orbánův postoj vysílá znepokojivý signál nejen vůči Mezinárodnímu trestnímu soudu, ale i dalším zemím, které se snaží prosazovat univerzální principy spravedlnosti. Odmítání vykonání zatykače a poskytování bezpečného útočiště podezřelým lídrům podrývá autoritu ICC a zpochybňuje jeho schopnost efektivně působit ve světě, kde se válečné zločiny a zločiny proti lidskosti stále odehrávají.
Politické kalkuly nad právem
Orbánova rétorika, která se snaží prezentovat Netanjahua jako „oběť politické kampaně“ ICC, není ničím jiným než pokusem ospravedlnit své politické kalkuly. Ve skutečnosti jde o další příklad, jak maďarský premiér zneužívá kontroverze k posílení svého obrazu ochránce konzervativních hodnot a spojence Izraele, a to i na úkor základních principů mezinárodního práva.
Orbánův krok jasně ukazuje, že Maďarsko se pod jeho vedením vzdaluje evropským hodnotám a zůstává izolovaným hráčem v otázkách globální spravedlnosti. Tento přístup nejen podrývá legitimitu ICC, ale také narušuje snahy o spravedlivé řešení konfliktů, kde jsou lidská práva systematicky porušována.