ízda s vozidlem registrovaným v Ruské federaci se v Evropské unii stává rizikovou záležitostí. První případ zabavení auta s ruskou registrací v Litvě vyvolává otázky a diskuse o dodržování nařízení EU.

vropská unie zpřísňuje postoj: Auta s ruskými SPZ hrozí zabavení

Evropská unie přistupuje k vozidlům s ruskými registračními značkami s narůstající obezřetností. Nejnovějším příkladem této politiky je incident na litevských hranicích, kde celníci zabavili Audi Q7 registrované v Ruské federaci. Toto rozhodnutí není ojedinělé, pobaltské státy prokazují značnou důslednost ve vynucování nařízení EU, která se týkají všeho ruského zboží, včetně automobilů.


Zabavení v Litvě:
V noci na úterý litevští celníci na hraničním přechodu Medininkai zastavili moldavského občana řídícího Audi Q7 s ruskými registračními značkami. Auto bylo zabaveno poté, co kontrola odhalila, že vozidlo patří někomu jinému, než kdo se ve vozidle nacházel. Hodnota vozidla byla odhadnuta na 41 690 eur, což v kontextu litevské legislativy vedlo k jeho zabavení.


Politika EU a národní opatření:
Litva, stejně jako další členské státy EU, se drží nařízení Evropské unie číslo 833 z roku 2014, které původně reagovalo na anexi Krymu Ruskem. Až do nedávna však toto nařízení nebylo aplikováno na osobní automobily s registrací v Ruské federaci. Rozhodnutí německých celníků začít s kontrolami vozidel na trajektech z Lotyšska do Travemünde zaznamenalo značnou mezinárodní pozornost a bylo nakonec legitimizováno právním výkladem Evropské komise.


Reakce a dopady:
Tento přístup vyvolává reakce na obou stranách. Zatímco někteří oceňují důslednost v uplatňování sankcí proti Ruské federaci, jiní, včetně zástupců Státní dumy v Rusku, jej odsuzují jako "kriminální praxi" a vyzývají k symetrickým odpovědím.


Litevská rozhodnutí a podobná opatření přijatá dalšími státy zdůrazňují rostoucí napětí mezi EU a Ruskem, ale také ukazují na složitost mezinárodních vztahů v současné geopolitické situaci. Otázka, jak dále nakládat s vozidly registrovanými v Ruské federaci, zůstává otevřená a předmětem diskuse mezi členskými státy EU i mezinárodní komunitou.