Bagr, jeřáb a nákladní Volvo: tři stroje, které podle policie Zdeněk Černý – tehdejší radní Šluknova a jednatel Technických služeb – převedl do firmy svého otce. Město jen bezmocně přihlíželo, audit potvrdil chybějící majetek a vyšetřovatelé vyčíslili škodu na bezmála 1,5 milionu korun. Trestný čin je ale promlčený, protože radnice jednala pozdě. Teď se Šluknov snaží zvrátit verdikt a peníze vymoci zpět. Jak se to mohlo stát a kdo komu kryl záda?

Zdeněk Černý (STAN): Bagr, jeřáb i náklaďák zmizely ze Šluknova, škoda 1,5 milionu je (zatím) promlčená

Když se letos na jaře uzavřelo policejní vyšetřování kauzy Technických služeb města Šluknov (TS), vyšlo najevo, že trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku byl prokázán, ale viník zůstane bez postihu – skutky se totiž stihly promlčet.

  • První převod (prosinec 2018): pracovní bagr, jeřáb a nákladní Avia odešly z majetku TS do soukromé firmy C + W Trans, kterou vlastní otec tehdejšího jednatele Zdeňka Černého.

  • Druhý převod (březen 2020): za symbolickou korunu putovala na stejnou firmu leasingová smlouva na k sklápěcí Volvo, za nějž město do té chvíle uhradilo splátky přes 1,1 milionu Kč.

Podle policejních znalců činí škoda:


PoložkaVýše škody (Kč)ZdrojStroje (bagr, jeřáb, Avia) + zpětné nájmy | 749 300 | policejní usnesení, 10/2024
Leasing Volvo + dosud zaplacené splátky | > 700 000 | tentýž dokument
Celkem tedy bezmála 1,5 milionu korun

„V obou případech jde o porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ potvrdil okresní státní zástupce Petr Motyčka. Škoda se navíc dál zvyšovala – technické služby si „své“ stroje půjčovaly zpět od C + W Trans za tržní ceny.

Proč je čin promlčený?

Promlčecí lhůta tři roky uplynula dřív, než radnice podala trestní oznámení: valná hromada TS (tedy rada města) přijímala Černého informace bez námitek, audit si nechal vypracovat on sám a kontrolní výbor v minulém volebním období nezasáhl.

„Kdyby město reagovalo včas, stíhání by promlčené nebylo,“ říká státní zástupce Motyčka. 

Nový pokus: spojit skutky v jeden

Současné vedení Šluknova (starosta Tomáš Kolonečný, STAN; místostarosta Rudolf Sochor, Domov) podalo žádost o dohled krajského státního zástupce. Tvrdí, že oba převody tvoří jeden souvislý delikt se škodou přesahující milion, čímž by promlčecí lhůta vzrostla na pět let. Pokud krajský žalobce jejich argument přijme, mohl by být Zdeněk Černý stíhán a povinen škodu uhradit.

Dopady na město a obyvatele

  • Rozpočet TS je oslaben nejen ztrátou strojů, ale i nájmy, které nyní platí.

  • Veřejnost reagovala peticí proti plánovanému překladišti odpadu: už 780 podpisů a hrozící referendum ukazují, že důvěra občanů v radnici klesá.

  • Politické napětí: Černý je dnes starostou sousední obce Vilémov, což zvyšuje tlak na hnutí STAN, jehož členy byli i další aktéři případu.

Co bude dál?

  1. Rozhodnutí krajského státního zastupitelství – zda uzná delší promlčecí lhůtu.

  2. Možná civilní žaloba města proti Černému, pokud dohled nevyjde.

  3. Referendum o překladišti odpadu, které může změnit investiční plány radnice.

Šluknov tak stojí před dvojím úkolem: získat zpět ztracené peníze a obnovit důvěru obyvatel ve spravedlivé hospodaření. Ať už se verdikt změní, nebo ne, případ ukazuje, jak rychle se bagr, jeřáb a jedno Volvo dokážou proměnit v symbol selhání kontrolních mechanismů – a jak draze na to města i jejich občané doplácejí.