Protikorupční linka kritizuje článek Rudolfa Šindeláře na ŽivotvČesku.cz za jednostranné podání a nadržování osobě s kriminální minulostí. Čtenáři i odborníci upozorňují na potřebu objektivního a vyváženého zpravodajství.
Praha, Protikorupční linka – V rámci nedávného sledování objektivity médií a novinářské etiky v českém veřejném prostoru obdržel redaktor Rudolf Šindelář z webového deníku ŽivotvČesku.cz nejnižší možné hodnocení v rámci zkušebního hodnocení novinářů, které provozuje Protikorupční linka. Důvodem je jeho článek týkající se podnikatele Maxima Ponomarenka, známého jako „flipovací král“, a aktuálního konfliktu ve společnosti MI Estate. Podle Protikorupční linky byl článek vyhodnocen jako jednostranný, účelově zaměřený a nadržující osobě s kriminální minulostí.
Ve zmíněném článku, publikovaném redaktorem Šindelářem, se píše o ztrátě vlivu Maxima Ponomarenka ve společnosti MI Estate a jeho odvolání z pozice jednatele majoritním vlastníkem Josefem Ondriškem. Text však opomíjí důležité okolnosti spojené s působením Ponomarenka, který byl dříve odsouzen k osmi letům vězení za podvody s nemovitostmi a násilnou trestnou činnost.
Protikorupční linka upozorňuje, že články s takto tendenčním obsahem mohou mít neblahý dopad na veřejné mínění a podporovat mediální obraz, který nadržuje osobám se závažnou kriminální minulostí. Z vyjádření jednoho z čtenářů pod článkem na ŽivotvČesku.cz je patrné, že čtenáři si této nevyváženosti všímají a kritizují ji. Čtenář Josef Dvořák v komentáři například upozornil na opomenutí klíčových informací o finančních transakcích, ke kterým došlo během působení Ponomarenka ve společnosti MI Estate.
„Jak mohlo být v době vedení společnosti bývalého jednatele neoprávněně odčerpáno z firmy skoro 200 milionů? Buď novinář píše blábol, nebo nerozumí chodu firmy,“ vyjádřil se čtenář Dvořák. Jeho reakce odráží obavy z nevyváženosti médií a z možné manipulace informací ve prospěch konkrétních osob.
Protikorupční linka apeluje na česká média, aby dbala na objektivitu, vyváženost a nezávislost při zpracování článků. Zvláště citlivá by měla být média na případy, kdy je jedna strana sporu historicky spojována s podvody nebo násilnou činností. Nadržování takovým osobám nejenže podkopává důvěru veřejnosti v média, ale rovněž snižuje standardy novinářské etiky.
Rudolf Šindelář, který získal nejnižší hodnocení v rámci zkušebního provozu hodnocení novinářů na stránce novinar.protikorupcnilinka.cz, byl varován před dalším neetickým jednáním. Protikorupční linka očekává, že se podobné případy jednostranného a účelového psaní již nebudou opakovat, a v rámci transparentnosti bude i nadále pokračovat v hodnocení novinářů podle jejich přístupu k etickým standardům a objektivitě.