Další blízký spolupracovník Jindřicha Rajchla, šéfa strany PRO, skončil ve vězení. Advokát Radek Neymon dostal devět let za podvody s lukrativními pozemky tenisového klubu TJ Karlín Tesla. Jakou roli v této kauze sehrál samotný Rajchl? Přečtěte si podrobnosti o případu, kde mizely desítky milionů korun, a dozvíte se, jaké byly skutečné důsledky pro amatérské tenisty.

Zmizely desítky milionů: Rajchlův spolupracovník Radek Neymon odsouzen na devět let

Další blízký spolupracovník Jindřicha Rajchla, šéfa strany PRO, skončil ve vězení. Advokát Radek Neymon byl odsouzen na devět let za podvody s lukrativními pozemky tenisového klubu. Jakou roli v celé aféře sehrál samotný Rajchl?

Další trest pro Rajchlova spolupracovníka: Devět let vězení pro Radka Neymona

Už druhý spolupracovník předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla byl odsouzen za vyvedení lukrativních pozemků z pražského tenisového klubu TJ Karlín Tesla. Radek Neymon dostal pravomocný trest devíti let vězení za podíl na této nelegální činnosti. Případ začal náhlým přílivem nových členů do klubu, mezi nimiž byl i Rajchl se svou rodinou.

Noví členové nepřátelsky ovládli klub a jeho pozemky na Libeňském ostrově, v hodnotě desítek milionů korun, převedli na firmy v daňových rájích. Neymon, který za tuto činnost obdržel trest, pozemky prodal developerovi za 32 milionů, ačkoliv věděl, že byly získány nelegálně.

Neymon je již druhým Rajchlovým spolupracovníkem, který skončil za mřížemi. Prvním byl Pavel Ryvola, předseda tenisového klubu, který prodal pozemky Neymonovi za zlomek jejich hodnoty.

Vyšetřování a soudní rozsudky odhalují, že Jindřich Rajchl hrál v těchto manipulacích klíčovou roli. Rajchl, Ryvola a jejich příbuzní nejprve ovládli tenisový klub a vyvedli jeho pozemky k Neymonovi. Následně Rajchl, těsně před policejním zásahem, dojednal prodej pozemků developerovi. Všechno bylo postaveno na hlasování falešných členů klubu.

Rajchl však při vyšetřování vystupoval pouze jako svědek a tvrdil, že při transakci působil pouze jako advokát Neymona. „To se u právníků stává, že někteří jejich klienti jsou ve vězení,“ komentoval Rajchl Neymonovo odsouzení.

Městský soud v Praze ve svém rozsudku upozornil na to, že trestná činnost začala ovládnutím TJ Karlín Tesla v roce 2013 rodinami Rajchla, Ryvoly a Neymona. „Žádná jiná příjmení nebyla ve výčtu členů TJ Karlín zastoupena v tak hojném počtu. Rodiny obžalovaného, již dosouzeného Pavla Ryvoly a JUDr. Rajchla ovládly během několika měsíců celkem 18 hlasů,“ popsala předsedkyně senátu Zuzana Zápalková.

Rajchl tvrdí, že pouze zvýšili počet členů klubu a že hrál tenis se svými příbuznými, což považuje za normální. Přiznal však, že hlasoval na schůzi, kde se klub zbavil pozemků.

Nejvyšší soud se podivil, že většina aktérů nepřátelského převzetí klubu zůstala pouze svědky, ačkoliv se na trestné činnosti aktivně podíleli.

Rajchl u soudu svědčil ve prospěch Neymona a tvrdil, že Neymon nemohl vědět o neplatnosti hlasování. Soud však zdůraznil, že Neymon prodal pozemky v době, kdy již klub prověřovala policie. Rajchl, který s developerem vyjednával, ho o vyšetřování mohl informovat.

Radek Neymon: Podvody s DPH a nelegální prodej pozemků

Radek Neymon byl loni odsouzen na osm let za krácení DPH při fiktivních obchodech s auty. Souhrnný trest, který zahrnuje i kauzu s pozemky, nyní činí devět let vězení. Přesto je Neymon stále veden v seznamu advokátů České advokátní komory, která o jeho odsouzení oficiálně neví.

Neymonova firma loni prodala ústeckým zastupitelům za 73 milionů korun díru v zemi, kde měla vzniknout budova. Hlasování proběhlo tajně, takže nikdo z hlasujících nemůže být trestně stíhán. Parcela byla městu prodána za výrazně vyšší cenu, než za jakou ji firma získala.

Vyšetřování odhalilo, že hlasovali falešní členové a rozhodnutí byla následně vrácena původním amatérským tenistům. Developer Pavel Stefanovič pozemky již nevlastní, propadly státu jako výnos z trestné činnosti.

Rajchl: Kam zmizely desítky milionů? Nevím

Peníze za prodej pozemků skončily na účtech společnosti Kingston Advisory Group, kterou ovládal Neymon. Firma sídlila ve vile u pražského letiště, kde měly adresu i firmy spojené s rodinou Jindřicha Rajchla. Peníze zmizely dříve, než je detektivové stihli obstavit. Neymon pak jmenoval jednatelem společnosti dvacetiletého muže registrovaného na úřadu práce, který nahlásil krádež účetních knih.

Bankovní výpisy Kingston Advisory Group ukazují, že během půl roku od transakce někdo vybral v hotovosti téměř 18 milionů. Kam peníze zmizely, není dodnes jasné.

Rajchl se od této záležitosti distancuje. „Kde skončily peníze, netuším. Nebyl jsem jednatelem společnosti a nikdy jsem v ní nepůsobil. Vaše snaha mě do této věci neustále zatahovat je absurdní mediální hon na čarodějnice,“ uzavřel Rajchl.

Kdo je Jindřich Rajchl?

Jindřich Rajchl je předsedou strany PRO, právníkem a bývalým funkcionářem ve vrcholovém fotbale. Jeho kariéru provázejí kontroverze, například podezření ze střetu zájmů při projektu „Bezpečná fotbalová branka“ nebo vedení českého zastoupení hazardní společnosti Bwin.

Během pandemie covidu-19 organizoval demonstrace proti vládním opatřením a jeho žena vlastní podíly ve dvou restauracích, které obdržely státní kompenzace. V roce 2022 se účastnil demonstrace „Česká republika na 1. místě“, kde pronesl nepodložené tvrzení, že pražský primátor Zdeněk Hřib nechal vypnout kamery, což Hřib odmítl jako hoax.