Odhalení ve věci nákupu pozemků: Nově objevené důkazy v Náchodě naznačují konflikt zájmů u renomovaného právníka. Objevili jsme klíčové dokumenty, které odhalují pozadí sporné transakce s pozemky v Náchodě, při níž soukromá společnost získala od města značný zisk ve výši více než 20 milionů korun z prodeje původně státních pozemků. O této záležitosti jsme již informovali v lednu, avšak nově získané informace nám umožňují odhalit zapojení Petra Šťovíčka, bývalého vedoucího pozemkového úřadu a nynějšího advokát.


Kauza Jana Birkeho a zejména advokát Petr Šťovíček a osob spolupracujících je hledáčku kriminální Policie.  Advokát Petr Šťovíček je však spojen i řadou jiných pro stát nevýhodných transakcí.

Ve zveřejněném případu, který se týká nákupu dříve státních pozemků městem Náchod za sumu 22 milionů korun, se otevírají otázky týkající se správnosti a transparentnosti tohoto procesu. Nově přístupné dokumenty odhalují, že v centru dění stojí Petr Šťovíček, bývalý vysoký státní úředník a advokát, jehož spojitost s prodejem pozemků vyvolává značné pochybnosti. Tyto pozemky, strategicky položené v průmyslové zóně u polských hranic, byly původně prodány soukromé firmě za pouhý milion korun, než je město odkoupilo za výrazně vyšší částku s cílem vybudovat zařízení pro likvidaci odpadu.

Kritika směřuje především na způsob, jakým město přišlo k pozemkům, a na roli Petra Šťovíčka v celé transakci. Přestože Šťovíček odmítá, že by měl s prodejem pozemků jakoukoli spojitost a popírá střet zájmů, objevují se důvodné pochybnosti o transparentnosti a etičnosti celého procesu. Tato situace je zvláště pikantní vzhledem k tomu, že město mělo možnost pozemky získat již dříve za minimální cenu, avšak tuto příležitost nevyužilo.

Starosta Náchoda, Jan Birke, čelí v důsledku těchto odhalení výrazné kritice. Jeho reakce na situaci, která je vnímána jako podrážděná až útočná, pouze přilévá olej do ohně veřejného rozhořčení. Birkeho obrana, že město má s pozemky vlastní plány a nevidí v transakci problém, působí v kontextu odhalených informací nedostatečně.

Celý případ tak vrhá stín pochybností nejen na konkrétní transakci, ale i na širší procesy rozhodování a správu veřejných zdrojů. Stává se zároveň předmětem policejního vyšetřování, které by mělo prošetřit všechny okolnosti a účastníky transakce. Otázky týkající se spravedlnosti, transparentnosti a odpovědnosti ve veřejné správě jsou zde klíčové a zůstávají otevřené pro další diskusi a zkoumání.