VIP zaměstnanci, kteří brali až 200 tisíc měsíčně, nic vracet nemusejí
Poprvé je černé na bílém, že obří odměny úředníků pracujících pro dnes už bývalou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) byly nezákonné. Jak zjistily Seznam Zprávy, Středočeský kraj musel proto zaplatit pokutu 32 tisíc.
Odměňovaní zaměstnanci nic vracet nemusejí
Seznam Zprávy před čtyřmi lety rozkryly vysoce podezřelý systém odměňování některých VIP zaměstnanců středočeského krajského úřadu. Jeden z nich bral měsíčně přes 200 tisíc, tedy víc než ministr. Další si díky odměnám mohli k platu pravidelně připočítat dalších 60 až 85 tisíc.
Případ začal později řešit Státní úřad inspekce práce, který rozhodl o porušení zákona. A Ministerstvo práce následně ve druhém kole pokutu kraji potvrdilo. „Zcela zásadně přehlížel své povinnosti stanovené zákoníkem práce,“ napsalo ministerstvo o postupu kraje v rozhodnutí, které Seznam Zprávy získaly.
Odborníci - ale neví se v čem
Podle rozhodnutí kraj obcházel zákon tím, že některým úředníkům dal status takzvaného všeobecně uznávaného odborníka. Takovému člověku je pak možné přiznat osobní ohodnocení 50 procent k platu. Kraj ale nedoložil, v čem byli tito zaměstnanci tak skvělí. Další dostávali desítky tisíc se zdůvodněním, že odevzdali mimořádnou práci navíc. Ale opět: V oficiálních podkladech chybělo zdůvodnění, případně se objevovaly jen obecné formulace. Například za nasazení při covidové epidemii.
„Z balíku financí určených na odměny profitovali jen oblíbenci a na ostatní zaměstnance, kterých má úřad na 800, nezbylo nic, i když skvěle pracovali i nad rámec svých povinností a odměny si zasloužili,“ řekla současná hejtmanka Petra Pecková (STAN).
Až 213 tisíc měsíčně
Kontrola inspektorů práce se zaměřila pouze na rok 2020. Nejštědřejší „odměnová“ jízda se odehrávala už v letech 2018 a 2019. Nejlépe placeným zaměstnancem kraje byl tehdy Jiří Holub, ředitel krajského úřadu, který bral v roce 2018 až 213 tisíc měsíčně.
„Udělování mimořádných odměn není v kompetenci hejtmana kraje. Na výběr zaměstnanců, uzavírání pracovních smluv ani na jakoukoli personální agendu spojenou se zaměstnanci krajského úřadu, tedy ani na poskytování a výši odměn, nemá žádný vliv. Toto je kompetence ředitele krajského úřadu, případně vedoucích jednotlivých odborů,“ reagovala tehdy hejtmanka Pokorná Jermanová na články o odměnách. Odpovědnost za rozdělování peněz přenesla právě na ředitele úřadu Holuba.
Jenže jak Seznam Zprávy doložily, Holubovi jeho vysoký plat schvalovala přímo Pokorná Jermanová. Holub odešel po volbách v roce 2020, kdy kraj převzala koalice vedená hnutím STAN. Mezi dalšími VIP úředníky byl například zástupce ředitele kraje Roman Šubert, později stíhaný v případu externích poradenských smluv na služby jako „monitoring hudebních festivalů“ (Šubert se přiznal, zaplatil škodu a soud jeho stíhání podmíněně zastavil). A také Marek Rejman, šéf hejtmančina tiskového odboru. Také oni odešli s Pokornou Jermanovou, která se po sněmovních volbách stala poslankyní a letos v červnu úspěšně kandidovala do Evropského parlamentu.
Podle nynější hejtmanky Peckové úřad po téhle kauze změnil systém odměňování a jeho pravidla zveřejnil na webu.