Obžaloba se odvolala, soudkyně prý selhala. V krabicích od banánů měly být stovky kilo kokainu z Kolumbie. Trojice mužů si ale dál drží statut nevinných. Prozatím.

Faton Gashi, Jiří Gabriel, Petr Hrubý: Osvobození ve „kauze kokainových banánů“ neplatí. Státní zástupkyně žádá zvrat

V květnu padl osvobozující rozsudek v jedné z největších drogových kauz posledních let – případ dovozu kokainu ukrytého v banánech z Jižní Ameriky skončil bez viny pro Fatona Gashiho alias Starého Toniho, bývalého manažera Lidlu Jiřího Gabriela i podnikatele Petra Hrubého. Teď se však karta může obrátit. Státní zástupkyně Ivona Horská podala odvolání – tvrdí, že soud důkazy ignoroval a že verdikt je „tendenční a účelový“. Vrchní soud tak bude řešit nejen otázku viny, ale i to, zda městský soud nepochybil. A celý případ může nabrat zcela nový směr.

Článek:

Kokain za stovky milionů korun ukrytý mezi ovocem – tak popsala obžaloba jednu z nejodvážnějších pašeráckých operací posledních let. Jenže důkazů podle prvoinstančního soudu nebylo dost. Trojice obžalovaných – Albánec Faton Gashi zvaný Starý Toni, někdejší manažer Lidlu Jiří Gabriel a podnikatel Petr Hrubý – byla Městským soudem v Praze v květnu osvobozena.

Rozsudek však napadla státní zástupkyně Ivona Horská. Ta tvrdí, že důkazy soudkyně Jarmila Pavlátová vyhodnotila špatně, nebo spíše vůbec. „Hodnocení důkazů, provedené soudem prvního stupně, považuje státní zástupkyně za jednostranné, tendenční a účelové a vnitřně logicky rozporné,“ napsala Horská do odvolání, které získaly Seznam Zprávy.

O co šlo?

Podle původního obvinění měli obžalovaní zorganizovat dovoz tří set kilogramů kokainu z Kolumbie. Droga měla být ukryta v krabicích s banány, které přes přístav v Hamburku směřovaly na pulty českých obchodů, především supermarketů Lidl.

Jenže v závěrečné řeči u soudu obžaloba změnila tón – přestala výslovně tvrdit, že trojice drogu skutečně dovezla. I tak ale požadovala uznání viny.

Problém s důkazy

Klíčovým důkazem měla být komunikace z aplikace Sky ECC, kterou obžalovaní používali v domnění, že je bezpečná. Přes tuto aplikaci si posílali fotografie s kokainem a používali krycí výrazy jako „chleba“. Jenže soud tuto komunikaci odmítl – jednak kvůli nejasné identifikaci účastníků (k PINům nebyly přiřazeny konkrétní osoby), jednak proto, že konverzace probíhala měsíce před údajně spáchaným skutkem.

Soudkyně Pavlátová navíc upozornila, že z odposlechů ani jiných důkazů nevyplývá, o jakou látku vlastně šlo – mohlo jít i o „pašování papoušků, zbraní, nebo třeba něčeho, co ani není trestné.“

Obžaloba chce změnu

Státní zástupkyně ale s takovým přístupem nesouhlasí. V odvolání navrhuje mimo jiné, aby byl začátek údajné trestné činnosti posunut na začátek roku 2021, aby sporná komunikace mohla být znovu uznána jako důkaz.

„Jsou zde jednoznačná propojení mezi hlavními pachateli, schůzkami, není ani pochyb, že předmětem jednání byl kokain,“ tvrdí Horská. Zároveň žádá, aby Vrchní soud rozsudek zrušil a soudkyni Pavlátovou zavázal k tomu, že vynese rozhodnutí o vině všech tří mužů.

Obhajoba: Tohle je mlžení

Obhájci obžalovaných považují celý vývoj za chaotický a právně nepřesný. Například právník Petra Hrubého, Blend Raji, uvedl, že podle něj „neexistují žádná procesní pochybení“, a proto nepředpokládá, že by odvolací soud původní verdikt změnil.

Obhájce Jiřího Gabriela zase upozornil na to, že Sky ECC komunikace je pouze v podobě tabulky bez identifikace osob, a navíc končí několik měsíců před údajným spácháním skutku.

Další dějství přichází

Kauza „kokainových banánů“ tak ještě nekončí. O tom, zda se bude soudit znovu – a podle jiných pravidel – rozhodne v nejbližších měsících Vrchní soud v Praze. Zůstane osvobození platné, nebo se příběh o pašování kokainu z Kolumbie do českých supermarketů přepíše novým rozsudkem?