Protikorupční linka zvažuje podání trestního oznámení na osoby spojené s digitalizací stavebního řízení kvůli možným finančním a systémovým pochybením. Škody mohou dosahovat stovek miliard korun.

Ivan Bartoš: Protikorupční linka zvažuje podání trestního oznámení na osoby spojené s digitalizací stavebního řízení

Protikorupční linka zvažuje podání trestního oznámení na osoby spojené s projektem digitalizace stavebního řízení

Digitalizace stavebního řízení, která měla přinést revoluci v efektivitě a transparentnosti stavebních procesů v České republice, se postupně mění ve vážný právní a finanční problém. Protikorupční linka nyní zvažuje podání trestního oznámení na osoby spojené s tímto projektem, neboť již nyní je zřejmé, že škody způsobené nefunkčností systému budou obrovské. Odhaduje se, že celková škoda může dosahovat stovek miliard korun, přičemž přímé dopady na ekonomiku se odhadují v desítkách miliard.

Již zveřejněná pochybení před auditem dávají důvodná podezření, že došlo k trestnému činu, který mohl zahrnovat korupci, zneužití pravomoci a další závažná provinění. Projekt, který měl zefektivnit stavební řízení a podávání žádostí, je od počátku poznamenán nejasným zadáním, netransparentními výběrovými řízeními a porušením zákonů. Tyto prvky vedly k nefunkčnímu systému, který neplní své základní funkce.

Protikorupční linka ve spolupráci s European Justice Organization (EJO) již několik měsíců sleduje vývoj tohoto projektu a podle jejich závěrů bylo od počátku jasné, že celý proces digitalizace trpěl závažnými systémovými chybami. Zveřejněné chyby, které vyšly najevo ještě před oficiálním auditem, naznačují, že systém selhal nejen po technické stránce, ale že zde existují i důvody k podezření na spáchání trestného činu.

Výběrová řízení nebyla transparentní, což vedlo k pochybnostem o tom, zda byl celý proces digitalizace spravován v souladu s právními předpisy. Podle ministra dopravy Martina Kupky bylo zadání pro dodavatele systému neúplné a nejasné, což mělo za následek chyby ve fungování a fatální zpoždění projektu.

Dále bylo zjištěno, že některé části systému nefungovaly tak, jak měly, což vedlo k vytváření duplicitních žádostí a k deformaci statistických údajů. V důsledku těchto pochybení dochází ke zpožďování stavebních procesů, což způsobuje značné ekonomické ztráty. Podle odhadů se ekonomické škody spojené s nefunkčním systémem pohybují v desítkách miliard korun, přičemž tyto ztráty dále narůstají s každým dnem, kdy systém není plně funkční.

Odhad škod se může ještě zvýšit, neboť audity, které se chystají, odhalí další finanční a právní pochybení. Protikorupční linka proto navrhuje, aby byl celý proces digitalizace podroben důkladnému vyšetřování, a to včetně možných korupčních praktik, které mohly projekt provázet od jeho počátku.

Vláda v čele s novým ministrem pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem (STAN) se nyní snaží najít způsob, jak projekt digitalizace stabilizovat, nicméně dlouhodobé poškození důvěry veřejnosti v tento projekt je již patrné. Pokud se potvrdí, že byly porušeny zákony a že došlo k trestným činům, může celý proces vyústit v soudní řízení a další právní důsledky pro zúčastněné osoby.