Jan Bárta, známý pod přezdívkou Orion, stanul dnes před Krajským soudem v Hradci Králové kvůli obvinění z vraždy čtrnáctiletého chlapce, kterého měl začátkem ledna ubodat na hradeckém vlakovém nádraží. Soudní jednání provázela přísná bezpečnostní opatření a obžalovanému hrozí až výjimečný trest.

Jan Bárta čelí obvinění z vraždy: Případ brutálního ubodání čtrnáctiletého chlapce před soudem

Dnes před Krajským soudem v Hradci Králové stanul třiatřicetiletý Jan Bárta, přezdívaný Orion, obviněný z brutální vraždy čtrnáctiletého chlapce. Podle obžaloby měl 4. ledna na hlavním vlakovém nádraží po předchozí hádce opakovaně bodnout nezletilého kuchyňským nožem s délkou čepele 12,4 cm. Oběť utrpěla více než dvacet bodnořezných ran, což vedlo k jejímu úmrtí v důsledku vykrvácení.

V soudní síni panovala přísná bezpečnostní opatření. Novináři měli povoleno natáčet pouze z pěti metrů. Obžalovaného eskortovala z vazební věznice pětice strážců. Bárta přišel na jednání v teplácích a teniskách, s delšími vlasy, než když byl zadržen. Na místě se neobjevilo mnoho příbuzných oběti, z veřejnosti dorazilo jen pár jednotlivců.

Jednání začalo čtením obžaloby, která popisovala, jak Bárta opakovaně napadl chlapce nožem, způsobil mu smrtelná poranění na hlavě, trupu a pravé ruce. Obhájce Jiří Slezák uvedl, že Bárta nemá žádné duševní poruchy, a že v době činu nebyl pod vlivem drog ani alkoholu. Bárta u soudu odmítl vypovídat, soudce tak přečetl jeho dřívější výpověď z policejního výslechu, kde uvedl, že si na incident nepamatuje.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová prezentovala svědectví tří lidí, kteří viděli Bártův útok. Důkazy zahrnovaly i krev oběti na noži a na oblečení obžalovaného. Opatrovník obžalovaného uvedl, že Bárta trpí nízkým intelektem a je omezen na svéprávnosti.

Případ vzbudil velký zájem veřejnosti, především kvůli brutalitě útoku a kvůli tomu, že obžalovanému hrozí výjimečný trest. Soudní jednání bude pokračovat v dalších dnech výslechy svědků a soudních znalců.