Moravskoslezští kriminalisté rozkryli mimořádně rozsáhlý případ podvodů, ve kterém figuruje 1700 poškozených z celého Česka. Obviněný, který je momentálně již ve výkonu trestu, nabízel mobily, herní konzole a další zboží, ale nikdy ho nedodal. Hrozí mu až 12 let vězení.


Dopaden podvodník „v akci“ už počtvrté

Obviněný 32letý muž ze Středočeského kraje sedí ve vězení za podobnou činnost od roku 2020. „Trest vykonává již počtvrté, zpravidla za totéž. Dalo by se říci, že si touto trestnou činností vydělával na živobytí,“ uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Škoda za miliony a pokus o další statisíce

V součtu detektivové evidují 1700 poškozených, kteří přišli o zhruba 6,7 milionu korun. Dalších více než 300 tisíc korun se obviněný muž podle vyšetřování teprve pokusil získat. K podvodům docházelo v letech 2017 až 2020, a přestože byl pachatel už ve vězení, kriminalistům se podařilo dohledat a doplnit další případy.

Složitá síť účtů a zneužitých identit

Muž měl využívat až stovku bankovních účtů, které si zřizoval na cizí jména. Peníze od kupujících pak vybíral z bankomatů nebo za ně nakupoval virtuální měnu. „Pro získání důvěry kupujících měl používat fotokopie dokladů několika desítek osob, pod jejichž identitou vystupoval. I oni jsou poškozeni, neboť fotokopie dokladů z nich obviněný vylákal pod záminkou nabídky úvěru,“ vysvětlila mluvčí.

Stovky transakcí, tisíce výpovědí

Vyšetřování bylo podle policie velmi náročné. V kauze je 900 bankovních transakcí a na stovce účtů peníze proudily od stovek lidí. Každá oběť musela svou zkušenost popsat policii – dohromady tak kriminalisté poskládali střípky téměř 1700 výpovědí, které spojovali v jeden ucelený spis.

Grafy, schémata a spolupráce napříč republikou

„Kriminalista, který vedl prověřování, správně vsadil na své zkušenosti. Opět se mu osvědčilo vytváření grafů, schémat propojení a obsáhlých přehledů, například skutků, poškozených osob či zneužitých identit,“ říká mluvčí. Na případu se podíleli specialisté z různých regionů, bankovních institucí a provozovatelů online tržišť.

VÝZVY PRO VEŘEJNOST

  1. NIKDY NEPOSÍLEJTE DOKLADY NASLEPO
    Nezveřejňujte ani nikomu nezasílejte skeny nebo fotokopie osobních dokladů, pokud si nejste stoprocentně jistí, s kým komunikujete.

  2. OVĚŘUJTE SI PRODEJCE
    Při nákupu na internetu vždy zkontrolujte recenze a důvěryhodnost inzerenta. Podezřele nízká cena může znamenat riziko.

  3. NEPOUŠTĚJTE SE DO ZBYTEČNÝCH RIZIK
    Pokud se vám něco nezdá, raději obchod zrušte. U neznámých prodejců dávejte přednost platbě na dobírku nebo osobnímu předání.

  4. SPOLUPRACUJTE S POLICIÍ
    Pokud máte podezření, že jste se stali obětí podvodu, obraťte se co nejdříve na nejbližší služebnu Policie ČR a situaci nahlaste.

Tento mimořádně rozsáhlý případ je důkazem, že obezřetnost na internetu je opravdu na místě. Přestože hlavní obviněný je už několik let ve vězení, kriminalistům se podařilo rozkrýt jeho další trestnou činnost. V případě odsouzení mu hrozí až 12 let vězení, přičemž mu bude zpřísněn trest, který již vykonává.