Podle předběžných zjištění se zdá, že odčerpávání finančních prostředků a majetku z hutí Liberty Ostrava pod vedením Sandžíva Gupty porušuje principy řádného hospodaření. Tento postup by měla prověřit Policie České republiky a posuzovat jej jako dokonaný trestný čin s možnými dalšími pokusy o jeho přípravu.
Britsko-indický podnikatel Sandžív Gupta, který stojí v čele hutí Liberty Ostrava, se ocitl pod drobnohledem kvůli podezření z odčerpávání miliard korun, jež podle předběžných zjištění přispělo k úpadku společnosti. Insolvenční správce ostravských hutí označil nehrazení pohledávek vůči koncernovým firmám, které přesahují 13 miliard korun, za jednu z hlavních příčin finančního kolapsu podniku.
Guptovy společnosti z holdingu GFG Alliance, které v minulých letech z hutí inkasovaly nemalé částky, se nyní přihlásily o další pohledávky přesahující čtyři miliardy korun v rámci probíhajícího insolvenčního řízení. Tento krok vyvolává vážné otázky o legálnosti a etice hospodaření Sandžíva Gupty.
Jakékoliv odčerpávání finančních prostředků a majetku, které popírá princip řádného hospodaření, by měla prověřit Policie České republiky a posuzovat jej jako dokonaný trestný čin a další v pokusu přípravy. Přesun pohledávek na singapurskou firmu Viant, kterou Gupta letos v červnu uskutečnil, může podle odborníků naznačovat snahu ovlivnit insolvenční řízení a tím dále ztížit spravedlivé řešení situace.
Tento postup, jenž se může týkat i dalších případů, by měl být předmětem důkladného vyšetřování Národní centrálou proti organizovanému zločinu, aby se zajistilo, že nedochází k obcházení právních předpisů a zneužívání majetkových práv na úkor společnosti a jejích věřitelů.
Celá situace podtrhuje naléhavost potřeby přísného dohledu nad podnikatelskými aktivitami a zajištění transparentnosti a odpovědnosti v řízení firem, zejména když jde o tak významný podnik, jako jsou hutě Liberty Ostrava.